Od:
Do:

Svetkovina Navještenja Gospodinova i Čin posvete čovječanstva u varaždinskoj katedrali

Svetkovina Navještenja Gospodinova i Čin posvete čovječanstva u varaždinskoj katedraliVARAŽDIN, 25.3.2022.
Na Blagovijest, svetkovinu Navještenja Gospodinova, u petak 25. ožujka u 18 sati u varaždinskoj je katedrali misnim slavljem predsjedao varaždinski biskup Bože Radoš u zajedništvu s biskupom u miru Josipom Mrzljakom, kanonicima Stolnog kaptola i tajnikom Markom Domiterom.

Uvodeći u misno slavlje biskup Radoš je govorio o svetkovini Blagovijesti u kojoj prepoznajemo kako „Bog želi ući u našu povijest, u ljudsko srce; u srce koje je nemirno da donese mir; u srce koje nema ljubavi da donese ljubav.“ Spomenuo je biskup i kako danas s posebnom pažnjom i ljubavlju gledamo prema Ukrajini, „želimo zavapiti Gospodinu da prestane rat, da On koji je Knez mira, donese mir Ukrajini i Rusiji.“

U svojoj je homiliji biskup Radoš razmatrao nad događajem navještenja kako ga je zapisao evanđelist Luka, a poslužio se i ikonografijom koja u različitim umjetničkim djelima prikazuje ovaj događaj. Među ikonografskim elementima događaja navještenja biskup je spomenuo ljiljan koji u ruci drži anđeo Gabrijel, pergamenu ili svitak te bunar koji se pronalazi u nekim prikazima Navještenja.

Ljiljan simbolizira nevinost, čistoću Blažene Djevice Marije. Pergamena ili svitak govore nam kako u događaju utjelovljenja Sina Božjega, Bog želi s čovjekom „potpisati“ novi sporazum, novi savez, a Ona koja će to potpisati, nevina je, čista i puna milosti i ona će u ime ljudskoga roda prihvatiti Božju ponudu, Riječ koja tijelom postaje. Slika bunara kraj kojeg se u nekim ikonografskim prikazima smješta Marija u trenutku navještenja govori nam kako je Marija bunar iz kojeg će poteći Živa voda, Krist, koji će po Marijinu poslanju natapati naše živote.

Poruke koje nam prenose ovi ikonografski elementi Navještenja Gospodinova nalaze se i u posvetnoj molitvi Bezgrešnom srcu Marijinu koju ćemo izmoliti na kraju misnog slavlja, rekao je biskup Radoš u nastavku te dodao: „papa Franjo želi da u zajedništvu ove molitve i Čina posvete čovječanstva zavapimo Bogu.“

Molimo danas za obraćenja i nevinost ljudskih srdaca koja će biti oslobođena od zlih misli, riječi i djela, jer u ljudskom srcu se rađaju ratovi, u srcu koje je potrebno obraćenja, naglasio je biskup. Druga molitva i želja koju danas donosimo pred Gospodina je da zaraćene strane sjednu za stol i dogovore primirje, novi sporazum, koji može nastati kada je čovjek pomiren s Bogom, a posljedično tome i u ljubavi s ljudima. I treća poruka današnje molitve je molitva za zagovor, posredovanje One koja je puna milosti, koja je bunar ispunjen Živom vodom koja neka oplodi našu nutrinu, naše srce. „Neka u našoj duši bude samo jedno: Da, neka mi bude po tvojoj riječi. Ako bude po Njegovoj riječi onda će biti to riječ mira, ljubavi, radosti i blagosti“, zaključio je svoju homiliju biskup Radoš.

Na kraju misnog slavlja u katedrali, povezani s papom Franjom i čitavom Crkvom, okupljeni vjernici predvođeni biskupom Radošem izmolili su Čin posvete čovječanstva, osobito Ukrajine i Rusije, Bezgrešnom Srcu Marijinu.

Anita Treščec


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika