Od:
Do:

Tijekom pobožnosti 11. Marijinog puta do Vukovoja blagoslovljene još dvije postaje

Tijekom pobožnosti 11. Marijinog puta do Vukovoja blagoslovljene još dvije postaje

KLENOVNIK, 31. 10. 2013. 

Predvodeći u nazočnosti brojnih hodočasnika iz župa Bednjanskoga i Gornjovaraždinskoga dekanata 11. Marijin put u župi Klenovnik, varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak blagoslovio je na spomendan sv. Volfganga u četvrtak 31. listopada, dvije nove kamene postaje Marijinog puta: postaju trećeg otajstva radosti "Rođenje Gospodina našega Isusa Krista", u zaseoku Brglezi, te postaju drugog otajstva žalosti "Bičevanje Gospodina našega Isusa Krista", u zaseoku Kolareki.

Prvi put u novijoj povijesti, hodočasnici su pobožnost Marijinog puta obavljali izmjenjujući razmatranja, pjesme i molitvu triju otajstava krunice uz 8 obnovljenih kamenih postaja. Ovogodišnja obnova triju postaja Marijinog puta, blagoslovljenih u svibnju i listopadu, svojevrstan je rekord dosadašnjeg rada, započetog 2008. godine.

Po završetku pobožnosti Marijinog puta, koji se ove godine odvio po prekrasnom jesenskom danu i u svem bogatstvu jesenskih boja i zvukova, biskup Mrzljak predvodio je misno slavlje u kapeli sv. Volfganga u koncelebraciji s kancelarom Varaždinske biskupije mons. Antunom Perčićem, moderatorom Nadbiskupskog duhovnog stola u Zagrebu mons. Nedjeljkom Pintarićem, donjovoćanskim župnikom vlč. Josipom Drvoderićem, tajnikom varaždinskoga biskupa vlč. Markom Štefancem i klenovničkim župnikom vlč. Josipom Jagarčecom.

- Mi koji smo sada prošli Marijinim putem, promišljali smo o svim važnim otajstvima naše vjere, počevši od trenutka kada je Mariji bilo navješteno da će roditi Sina pa do njezina uznesenja i proslave u nebu. Prošli smo u razmišljanju jedan ljudski život, a u ovoj prekrasnoj prirodi razmišljali smo i o silnim Božjim djelima koje nam je Bog darovao, istaknuo je u homiliji biskup Mrzljak, potičući nazočne na razmišljanje o plodovima ljudskoga života koji se najviše očituju u dobroti i ljubavi.

Marija nam pokazuje primjerom kako treba ići ovozemaljskim putem. Napor je pješačiti dva sata, ali smo išli jer vjerujemo da smo dobili pomoć, milost i zaštitu Blažene Djevice Marije, rekao je mons. Mrzljak govoreći nadalje o poruci blagdana Svih svetih i njihovu pozivu da svi vjernici budu dionici Božjega kraljevstva u nebu.

Na završetku misnoga slavlja, klenovnički župnik zahvalio je svim sudionicima, a posebice darovateljima novih postaja. "Božićnu" postaju darovao je kao zagovor za svoju obitelj donator s područja Varaždinske biskupije koji želi ostati anoniman, a postaju s prikazom Isusova bičevanja darovao je Ivan Pintarić iz Ivanca u spomen na sve pretke koji su nekada živjeli na klenovničkim bregima, kazao je vlč. Jagarčec, istaknuvši talente samoukog kipara Slavka Bunića, koji je zauzeto radio tijekom cijele godine na klesanju triju novih postaja.

Zahvalivši za dosadašnju pomoć Ministarstva kulture pri uređenju crkve sv. Volfganga i Marijinog puta, župnik Jagarčec zahvalio je i općinskim vlastima na uključivanju u aktivnosti, kako prijašnjem načelniku Općine Klenovnik Izidoru Gladoviću tako i novom načelniku Martinu Oreškom. Podsjetivši da kapela sv. Volfganga od mjeseca kolovoza ima i elektronske orgulje, župnik Jagarčec zahvalio je obitelji Maria i Silvane Milošević iz Zagreba na darovanim orguljama koje će se sada trajno koristiti u kapeli sv. Volfganga.

Biskup Mrzljak, koji svake godine u listopadu dolazi na Marijin put, najavio je prije završnoga blagoslova da će se narednih dana u Klenovniku održati susret svećenika toga kraja te da će promišljati o svekolikom pastoralnom radu i potrebama u tom dijelu biskupije.

Osvrnuvši se na veličanje nekih poganskih običaja uoči Svih svetih koje se uvlači u katolički svijet, a spomenuvši da ima primjera da se u školama govori i uči o vješticama, biskup Mrzljak istaknuo je kako su svi oni koji su bili na pobožnosti Marijinoga puta pokazali dobar primjer kako treba dočekati blagdan Svih svetih i ići Marijinim putem vjere.

Od 8 obnovljenih postaja, 4 su napravljene prema uzorcima starih postaja preostalih nakon zadnje velike obnove u prvoj polovici 19. stoljeća, a 4 su potpuno novog izgleda prema izvedbi kipara Slavka Bunića. Na svakoj postaji kipar Bunić nastoji ugraditi zanimljive opće povijesne i klenovničke etnološke elemente. Božićni prikaz smjestio je u unutrašnjost pećine, koju je isklesao od jedne jedine kamene gromade, sa svim likovima i natpisom "Slava Bogu na visini". Pastire, koji su, kako kaže Lukino evanđelje, pasli svoja stada i pohitali pred jasle vidjeti novorođenoga Krista, Bunić je izostavio, ali je svakoga molitelja Marijinoga puta stavio u ulogu pastira koji je pozvan i poslan slaviti i hvaliti Boga.

Isusovo bičevanje Bunić je smjestio u pretorij, kamo su doveli Isusa da bi ga saslušali, izbičevali i osudili na smrt te poslali na Golgotu. Prikaz rimskoga vojnika koji gotovo neprirodnim zamahom ruke bičuje Krista, podsjeća na riječi proroka Jeremije "okrenuše mi leđa, a ne lice", kao i na riječi proroka Izaije: "leđa podmetnuh onima što me udarahu, a obraze onima što mi bradu čupahu, i lica svojeg ne zaklonih od pogrda ni od pljuvanja". Krst je privezan za "pranger", stup srama, kakvih je bilo u većini nekadašnjih gradova sjeverozapadne Hrvatske, a služio je za kažnjavanje prijestupnika.

Narednih će se godina obnoviti još 7 postaja, a donatori su se za neke postaje već javili župniku Jagarčecu. Zanimljiva je inicijativa koju je župnik Jagarčec objavio na kraju misnoga slavlja, da se sva milostinja skupljena na spomendan sv. Volfganga sačuva kako bi se jedna postaja Marijinog puta podigla samo milodarima hodočasnika.

Nakon višesatne pobožnosti, okupljeni hodočasnici okrijepili su se besplatnim grahom kojeg su priredili lovci u suradnji sa sponzorima.

Nedjeljko Pintarić