Od:
Do:

Toranj katedrale u Varaždinu najstarija trigonometrijska točka u Hrvatskoj

Toranj katedrale u Varaždinu najstarija trigonometrijska točka u Hrvatskoj

VARAŽDIN, 9. 6. 2012.

 

U sklopu cjelodnevnog stručnog obilaska, prigodom 250. obljetnice mjerenja duljine Bečkog meridijana, članovi Hrvatskog kartografskog društva predvođeni prof. dr. sc. Miljenkom Lapaineom, predsjednikom Hrvatskog kartografskog društva, posjetili su u subotu 9. lipnja i katedralu Uznesenja BDM u Varaždinu gdje su se susreli s kancelarom Varaždinske biskupije mons. Antunom Perčićem koji ih je ukratko upoznao s katedralom i njezinom poviješću.

Potom su se svi zajedno popeli na 45 metara visok toranj katedrale koji je prije 250 godina odabran za posljednju točku pri mjerenju Bečkog meridijana, a to je ujedno najstarija trigonometrijska točka u Hrvatskoj.

Naime, mjerenja duljine Bečkog meridijana, izvedena prije točno 250 godina, bila su prva te vrste u tadašnjoj Austrougarskoj te tako imaju svoje veliko povijesno značenje. Prikupljeno znanje u razvijanju trigonometrijskih mreža bilo je vrlo značajno za izradu suvremenih karata kao i poslije za izradu katastarskih planova.

Mjerenja je predvodio Joseph Liesganig na zahtjev Marije Terezije, a na preporuku Ruđera Josipa Boškovića. Trigonometrijski lanac, koji je trebalo uspostaviti i izmjeriti, započinje u mjestu Soběšice kod Brna u današnjoj Republici Češkoj, vodi preko Beča i Graza u Austriji, prolazi dijelom Slovenije i završava u Varaždinu.

Za nas u Hrvatskoj Liesganigova mjerenja duljine luka Bečkog meridijana su posebice značajna jer je pri tome u Hrvatskoj po prvi put u povijesti postavljena i izmjerena jedna trigonometrijska točka, i to upravo na tornju varaždinske katedrale, na 45 metara visine. Liesganigovo geodetsko mjerenje od prije 250 godina na trokutu Varaždin – Borl – Jeruzalem članovi Hrvatskog kartografskog društva provjerili su i potvrdili upotrebom suvremene GPS tehnologije.

Prije posjeta katedrali, članovi Hrvatskog kartografskog društva u Gradskom su muzeju u palači Herzer poslušali predavanja koja su razjasnila geodetsku izmjeru duljine luka Bečkog meridijana i njezino značenje; bilo je zatim riječi o životu i radu Josepha Liesganiga, voditelja izmjere te o geodetskim instrumentima kojima je izmjera obavljana te su također saznali i kako je izgledao Varaždin u 18. stoljeću.

Stručni obilazak nastavili su zatim u Sloveniji do staroga grada Borla, koji se u to doba nazivao Ankenstein, gdje se nalazi trigonometrijska točka na tornju crkve sv. Urbana. Treća i posljednja trigonometrijska točka ovog stručnog obilaska bio je toranj crkve Majke Božje Žalosne u Jeruzalemu nedaleko Ormoža.

Marko Đurin