Od:
Do:

U Gornjem Kuršancu i Čakovcu spomen na vukovarske žrtve i bana Nikolu Zrinskog

U Gornjem Kuršancu i Čakovcu spomen na vukovarske žrtve i bana Nikolu Zrinskog

GORNJI KURŠANEC, ČAKOVEC, 18. 11. 2010.

U Gornjem Kuršancu i Čakovcu u četvrtak 18. studenoga spomenulo se 346. obljetnice smrti hrvatskoga bana Nikole Zrinskog Čakovečkog, te 19. obljetnice tragičnih vukovarskih događanja.

Svečanost obilježavanja obljetnice smrti tog poznatog hrvatskoga bana, vojskovođe i pjesnika koji je tragično stradao u lovu, navodno od ozljeda koje mu je zadao vepar, već tradicionalno zajedno organiziraju Međimurska županija, Matica hrvatska ogranak Čakovec, Općina Nedelišće, Družba «Braća hrvatskoga zmaja» i Zrinska garda Čakovec. Na svečanosti kod spomen-obeliska u Gornjem Kuršancu govorili su prof. dr. sc. Stjepan Hranjec, predsjednik čakovečkog ogranka Matice hrvatske, Mladen Horvat, načelnik Općine Nedelišće i Anđelko Horvat, zamjenik međimurskog župana. Podsjetili su kako je Nikola Zrinski VII. bio začetnik pokreta veće samostalnosti i neovisnosti tadašnjih hrvatskih krajeva unutar habsburškog carstva, a na poziv tog velikog domoljuba, rodoljuba i bogoljuba u Čakovec su došli redovnici franjevci. Bio je predvodnik slobodarskog duha koji su kasniji naraštaji ugrađivali u borbu za slobodu Hrvatske. Na svečanosti se i ove godine spomenulo herojskih žrtava Vukovara i Škabrnje koje su prije 19 godina pokleknule pred nasiljem barbara na hrvatsko tlo i njegove svetinje. Prof. Hranjec istaknuo je kako Zrinskog i vukovarske branitelje povezuje čežnja za slobodom svoga roda, dodavši kako je slobodarski duh Zrinskih nastavio živjeti u borcima s Trpinjske ceste. Zaključio je kako svi Zrinski i Frankopani trebaju biti stalno nastanjeni u nacionalnoj memoriji, koja se nadahnjuje stihovima pjesnika Jure Prpića: „Jošte Zrinski žive! Nitko zgazit neće te Tvoje Hrvate».

Kod spomenika Nikoli Zrinskom Čakovečkom položen je vijenac te su zapaljene svijeće, dok je Zrinska garda Čakovec odala počast pozdravom «Navik on živi ki zgine pošteno» i plotunom iz gardijskog topa.

U mjesnoj kapeli Majke Božje na nebo uznesene zadušno misno slavlje predvodio je župnik iz Belice vlč. Stjepan Šoštarić u zajedništvu s dekanom Čakovečkog dekanata fra Stankom Belobrajdićem, domaćim župnikom iz Novog Sela na Dravi vlč. mr. Josipom Jankovićem i župnikom iz Gornjeg Mihaljevca vlč. Ivanom Vugrinčićem. Predvoditelj misnog slavlja podsjetio je na riječi blaženog Alojzija Stepinca kako je ljubav prema narodu i domovini časna i moralna obveza svakog vjernika. Pozvao je okupljene da te moralne vrijednosti unose i u razvoj slobodne Hrvatske koju svaki kršćanin treba izgrađivati po Božjim zapovijedima.

Iste večeri u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Čakovcu misu zadušnicu za sve pogubljene i stradale žrtve herojskog grada Vukovara predvodio je gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu i domaći župnik fra Stanko Belobrajdić u zajedništvu s vikarom fra Anđelkom Rakhelom. Spomenuvši se oba tragična događaja, opsade i pada Vukovara i pogibije Nikole Zrinskog Čakovečkog, istaknuo je kako neke žrtve podnesene za istinske vrijednosti nikada ne nestaju nego ostaju živjeti u svijesti svoga naroda. Citirao je zatim zapis iz kronike Franjevačkog samostana u Vukovaru o posljednjim danima opsade u kojoj su zabilježeni dramatični trenuci koje su proživljavali franjevci sa svojim narodom. Da sve žrtve ne bi bile zaboravljene i uzaludne, potrebno ih se ne samo sjećati nego ono za što su se oni borili i čemu su se nadali i izložili smrtnoj pogibelji ugrađivati u pravednije društvo, istaknuo je fra Belobrajdić.

Okupljeni su u procesiji sa svijećama krenuli od župne crkve ulicama Čakovca i Franjevačkog trga do Trga Republike i međimurskog zida plača i boli, na kojem se nalaze spomen-ploče s likovima i imenima 74 poginula i nestala branitelja iz Međimurja od kojih su mnogi stradali upravo u obrani Vukovara. Kod zida boli upaljene su svijeće, a molitvu je za stradale predvodio gvardijan Belobrajdić.

Jasminka Bakoš-Kocijan