Od:
Do:

U Šenkovcu posvećena župna crkva sv. Jelene Križarice

U Šenkovcu posvećena župna crkva sv. Jelene Križarice

ŠENKOVEC, 5. 10. 2014. 

U godini 15. obljetnice osnutka i djelovanja župe sv. Jelene Križarice u Šenkovcu kod Čakovca posvećena je nova župna crkva, koja je izgrađena u središtu mjesta nedaleko od ostataka velikog pavlinskog samostana sv. Jelene u čiji su spomen župa i župna crkva dobile ime svog zaštitnika.

Misno slavlje posvete župne crkve sv. Jelene Križarice u nedjelju 5. listopada predvodio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u zajedništvu sa župnikom i graditeljem sakralnog zdanja i žive Crkve vlč. Vladimirom Kolarićem, te desetak svećenika koji su na razne načine povezani sa životom ove župe. Župna crkva bila je prepuna članova župne zajednice koji su sudjelovali u tom povlaštenom i jednom od najvažnijih događaja u životu svake župe, jedinstvenoj posveti oltara i crkve.

Na početku slavlja biskupu je dobrodošlicu uputio pastoralni župni suradnik dr. Stjepan Trojko koji je podsjetio da su po osnutku župe, u nedostatku odgovarajućeg liturgijskog prostora, euharistijska slavlja održavana u prostorijama općine, dječjeg vrtića te bivšeg sportskog doma, a nakon 12 godina od početka gradnje župna zajednica dočekala je dan posvete svog zajedničkog duhovnog doma. Napomenuo je da je građevina rasla velikim marom i upornošću župnika te darovima župljana, Varaždinske biskupije i Općine Šenkovec, mnogih poduzetnika i dobrotvora, dodavši da je s jednakim župnikovim trudom rasla i živa Crkva, koja je na dan posvete ponovno na osobit način razdragana kao što je bila na Badnjak 2004. godine kada je prvi varaždinski biskup mons. Marko Culej blagoslovio crkvu te u njoj predvodio prvu euharistiju.

Potom se projektant crkve Petar Stipišić, dipl. ing. arh., osvrnuo na izgradnju crkve podsjetivši da je temeljni kamen blagoslovljen 22. svibnja 2002. g. na župni blagdan sv. Jelene. Podignuta crkva široka je 30 metara, a duga 28 metara, a tom neobičnom omjeru razlog je taj što se željelo da svi vjernici budu što više približeni svetištu. Sa zvonikom s tri zvona, posvećenima sv. Josipu, Svetoj Obitelji i sv. Jeleni, crkva je visoka 44 metra.

Pastoralni suradnik i odbornik Juraj Gregur pročitao je zatim povelju posvete crkve koju je potpisao mjesni biskup. U povelji se podsjeća da je župa osnovana 29. kolovoza 1999. godine kada je imenovan prvi župnik vlč. Vladimir Kolarić. Uz mjesto Šenkovec (2.400 stanovnika), koje je izdvojeno iz čakovečke župe sv. Nikole, župi pripada i Knezovec (400 stanovnika) koji je dotad pripadao župi Sveti Juraj na Bregu. U temelje nove crkve 2002. godine ugrađena su dva kamena: jedan iz svetišta kapele sv. Jelene - ostatka pavlinskog samostana u Šenkovcu, a drugi kamen blagoslovio je papa Ivan Pavao II. 3. listopada 1998. u Mariji Bistrici na dan proglašenja blaženim Alojzija Stepinca.

Sve okupljene pozdravio je i domaći župnik, vlč. Kolarić, koji je podsjetio da povijest mjesta Šenkovec seže u daleku prošlost kada su u neposrednoj blizini redovnici pavlini 1376. godine sagradili samostan na inicijativu braće Lacković, tadašnjih feudalnih gospodara Međimurja. Taj je samostan stoljećima bio izvorište i središte vjerskog, kulturnog i prosvjetiteljskog djelovanja na tlu Međimurja, te se u njegovu sastavu nalazio i mauzolej obitelji Zrinski. Na tom svetom tlu naših predaka ustanovljena je župa sv. Jelene, rekao je župnik dodavši da se izgradnjom crkve nastavlja tradicija na tom svetom prostoru kao zalog vjere u budućnost Šenkovca koji je dobio novi orijentir koji svima označava da ovdje živi župna zajednica koja je s puno vjere, ljubavi, dobrote i požrtvovnosti izgradila dom molitve koji će  poticati na istinsko življenje vjere u svakidašnjim izazovima života.

Biskup Mrzljak u homiliji je naglasio kako svaka zgrada crkve treba poticati da čovjek spozna kako se hram Božji nalazi u njemu samome, da svaki čovjek treba biti hram Duha Svetog te da je pozvan svakodnevno rasti i učvršćivati se u vjeri. Napomenuo je kako su za svakog kršćanina crkve posebno sveta mjesta u kojima je trajno prisutan Isus Krist, dodavši da ugradnja moći svetaca u crkvene oltare želi podsjetiti na početke kršćanstva kada su se prvi kršćani okupljali na grobovima mučenika. Zaželio je da zajednički duhovni dom članovima župne zajednice bude poticaj na rast u vjeri i dobroti, ljubavi i istini, te na svjedočenje tih vrednota u svakodnevnom životu, osobnom, obiteljskom i društvenom, na poslu i u školi, svugdje gdje se nalaze.

Nakon homilije biskup Mrzljak posvetio je crkvu i glavni oltar u koji je ugradio moći blaženog Alojzija Stepinca. Obred je vodio vlč. dr. Mario Kopjar, predstojnik biskupijskog Ureda za liturgijski pastoral i sakralnu arhitekturu, koji je zaslužan i za nacrt oltara, ambona i krstionice, izrađenih od bračkog kamena.

Liturgijsko pjevanje tijekom slavlja uljepšali su župni pjevački zbor i dječji zbor. Misi su, među ostalima, nazočili predstavnici lokalnih vlasti: međimurski župan Matija Posavec, općinski načelnik Saša Horvat, načelnik prijateljske Općine Krašić Josip Petković Fajnik te predstavnici tvrtki izvođača radova, umjetnici koji su svojim djelima obogatili njezino uređenje, donatori i dobročinitelji, te sestre Kćeri Božje ljubavi iz Svetog Ilije, rodne župe župnika Kolarića.

Na kraju slavlja riječi zahvale uputio je župnik Kolarić. Posebno je zahvalio biskupu Mrzljaku na pastirskoj brizi, te na donacijama Varaždinskoj biskupiji, Općini Šenkovec i samim župljanima, kazavši kako se oko 750 obitelji kroz protekle godine redovito nesebično odazivalo svojim novčanim darovima za izgradnju i uređenje crkve. Zahvalio je svim većim izvođačima radova, među kojima je tvrtka Međimurje-Graditeljstvo kao glavni izvođač. Crkva je ukrašena nizom vitraja akademskog umjetnika Mihaela Štebiha, freskama sv. Jelene u svetištu, te Majke Božje i Uskrsnuća Isusova na pokrajnjim oltarima (rad prof. Marijana Jakubina), mozaikom Krštenja Isusova akad. slikara Luke Petrača te križnim putem kipara Izidora Žige Popijača. Na kraju je posebnu radost župnik izrazio zbog krštenja osmog djeteta u obitelji kazavši kako to svjedoči o pobjedi života i jamstvu za budućnost ove župe koja posljednjih godina još uvijek ima pozitivan prirodni prirast.

Biskup Mrzljak u ime mjesne Crkve i svih nazočnih zahvalio je župniku Kolariću na brizi za župnu zajednicu od prvog dana osnutka župe i na izgradnji crkve koja je na poseban način obogatila ovo mjesto i zajednicu. Biskup je potaknuo zajednicu vjernika na posebnu molitvu za što skoriju kanonizaciju blaženog Alojzija koji je dvostruko rođenje - za zemlju i nebo - doživio u Krašiću s kojim je Općina Šenkovec prijateljski povezana i na području čije općine u župi Pribić je nekad djelovao vlč. Kolarić, a Stepinčev život ukratko je prikazan i na vitraju šenkovečke crkve. Na kraju je biskup blagoslovio cijelu župnu zajednicu te je slavlje zaključeno zahvalnim himnom Tebe Boga hvalimo i hrvatskom himnom Lijepa naša.

Nakon misnog slavlja biskup je krstio Viktora Emanuela, osmo dijete u obitelji Tine i Saše Petković, te izrazio radost što je ova mlada i perspektivna zajednica dobila novog člana.

Jasminka Bakoš-Kocijan