Od:
Do:

U Strahonincu posvećena nova župna crkva Marije Pomoćnice

U Strahonincu posvećena nova župna crkva Marije PomoćniceSTRAHONINEC, 26. 7. 2015. 
Nova župna crkva Marije Pomoćnice u Strahonincu kod Čakovca posvećena je u nedjelju 26. srpnja. "Dom spasenja i kuću nebeskih otajstava" i crkveni oltar, u koji su ugrađene moći hrvatskog sveca Leopolda Bogdana Mandića, posvetio je tijekom misnog slavlja varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

Nova crkva bila je ispunjena vjernicima župe Marije Pomoćnice i njihovim gostima i uzvanicima koji su sudjelovali u jedinstvenom događaju u povijesti ove mlade župe. Osnovana je 12. veljače 1987. godine odvajanjem Strahoninca od župe Nedelišće, a prigradsko mjesto Savska Ves pridruženo joj je 1998. godine izdvajanjem iz velike čakovečke župe sv. Nikole biskupa.

Prvi i dugogodišnji župnik vlč. Branko Sajković nakon svečane procesije, priređene od obližnje dosadašnje župne crkve do novoizgrađene, uputio je srdačnu dobrodošlicu svima nazočnima. Podsjetio je kako je prije nepune tri godine, 28. listopada 2012. godine, biskup blagoslovio početak njezine izgradnje na temeljnom kamenu kojeg je blagoslovio papa Benedikt XVI. prigodom pohoda Hrvatskoj 5. lipnja 2011. godine. Od tada je uz Božju pomoć i podršku i zauzetost biskupa Mrzljaka, Varaždinske biskupije i drugih dobročinitelja podignuta ova nova crkva, napomenuo je župnik.

Biskupu su pozdrav uputili i predstavnica župne zajednice Dušanka Novak koja je istaknula da su se okupili na susretu zajedništva i zahvalnosti zbog izgradnje nove župne crkve koja nije samo vidljivi znak vjere, nego i prepoznatljivosti lokalne zajednice. Podsjetila je kako je stara crkva izgrađena 1881. godine kada je Strahoninec imao oko 700 stanovnika, a danas ih ima oko 2.700 te zajedno sa Savskom Vesi oko 3.600 župljana. U ime projektanta Ivana Mihalica iz MIHA projekta, suradnica i župljanka Valentina Patafta predstavila je novu crkvu. Kazala je kako je lađa crkve oblikovana u obliku kruga, zvonik u obliku trokuta, a zajedno sa sakristijom i predvorjem nalaze se u pravokutnom prostoru. Lađa je promjera 19.5 metara, njezina najveća visina je 13 metara, a stakleno-metalni zvonik je visine 22 metra, odnosno 28 metara s križem. Ukupna površina crkve je nešto manja od 400 kvadrata, dok je stara crkva imala 100 kvadrata. Građevina je suvremena, jednostavna i odraz vremena u kojem je nastala. Povelju o posveti crkve pročitao je fra Željko Železnjak, čakovečki župnik i gvardijan.

S biskupom su suslavili domaći sinovi franjevci koji su vodili trodnevnicu fra Željko Železnjak i fra Lucije Jagec te svećenici Čakovečkog dekanata, a obred posvete vodio je vlč. dr. sc. Mario Kopjar, predstojnik biskupijskog Ureda za liturgijski pastoral i sakralnu arhitekturu koji je ujedno projektirao oltar, svetohranište, ambon i krstionicu. Slavlju su nazočili doministar kulture Alen Kajmović, zastupnica u Hrvatskom saboru Nadica Jelaš iz Strahoninca, međimurski župan Matija Posavec i dožupan Zoran Vidović, predstavnici Općine Strahoninec, te predstavnici projektanata, izvođača radova i donatora.

Biskup Mrzljak u propovijedi je istaknuo da se Crkvi često predbacuje kako se novac utrošen u izgradnju crkava mogao drugačije iskoristiti, npr. za pomoć gladnima ili za gradnju škola i bolnica. Kazao je da je svakako potrebno novac upotrijebiti i u te svrhe, no izgradnja crkve nema materijalnu, nego duhovnu namjenu te će se u tom zajedničkom domu Božje riječi i molitve i svojevrsnoj školi duhovnog života župljani učiti temeljnim životnim i kršćanskim vrijednostima koje će im biti na korist čitavoga života. Napomenuo je kako će se u njihovom duhovnom domu odvijati najvažniji događaji u njihovom životu, poput krštenja, vjenčanja i raznih drugih misa, te će u njemu oni trajno biti pozivani da rastu u vjeri i da jačaju svoju vjeru i da je kao dobri ljudi i dobri kršćani žive u svakodnevnom životu gdje god se nalazili.

Na kraju mise župnik Sajković uputio je prigodne zahvale, a biskup Mrzljak zahvalio je župniku na trudu koji je uložio u pripreme i realizaciju izgradnje crkve te je župljanima poručio kako njezinom izgradnjom nitko nije osiromašio, nego su svi zajedno još bogatiji. Zaželio je da na taj način sagledavaju i ostala područja života. Liturgijsko pjevanje uzveličali su članovi župnog i općinskog pjevačkog zbora. Nakon mise svi sudionici okupili su se u zajedništvu i radosti na druženju i okrijepi kod župne kuće.
 
Jasminka Bakoš-Kocijan