U Vratišincu spomen na žrtve Drugog svjetskog rata i poratnih komunističkih progona
VRATIŠINEC, 8. 10. 2014.
U organizaciji društava za obilježavanje grobišta iz Varaždina i Čakovca održana je u župi Vratišinec u srijedu 8. listopada, na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, tradicionalna komemoracija u spomen na hrvatske branitelje, poginule i nestale u Drugom svjetskom ratu kao i civile stradale u komunističkim progonima župljana nakon završetka rata 1945. godine.
Među više desetaka žrtava župe Vratišinec nalaze se i dva svećenika. Vlč. Ivan Mađarić, rođen u župi Vratišinec, kao župnik župe Križovljan ubijen je od njemačke vojske 10. travnja 1941. godine, a od strane komunista nakon Drugog svjetskog rata ubijen je vlč. Hinko Kroder koji je župom Uzvišenja sv. Križa Vratišinec upravljao od 1919. godine.
Prvi dio sjećanja na stradale održan je kod spomen-obilježja koje je 2008. godine blagoslovio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, a podignuto je nasuprot groblja na ulazu u naselje. U ime Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij okupljene je pozdravio Franjo Talan te pozvao prisutne da se uključe i pomognu u prikupljanje podataka o žrtvama stradalim u Drugom svjetskom ratu i poraću, a koji se prikupljaju za članove Katoličke crkve na području susjednih država, na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Prigodnim riječima nazočnima se obratio i Dražen Srpak, gradonačelnik Murskog Središća, a potom je Barbara Turk pročitala imena i prezimena žrtava likvidiranih u jugo-komunističkim progonima stanovništva. Nakon toga su položeni vijenci i zapaljene svijeće od strane članova Društva, Matice hrvatske Čakovec te potomaka i rodbine stradalih, a potom je molitvu predvodio vlč. Pavao Mesarić, župnik župe Uzvišenja sv. Križa u Vratišincu. Na spomen-obilježju upisano je dvadesetak imena i prezimena žrtava stradalih u poratnom razdoblju Drugog svjetskog rata. Najmlađa žrtva stradala u komunističkim likvidacijama s područja župe bio je Stanislav (Slavo) Sršan, rođen 31. srpnja 1930. u naselju Podturen 175, sin Blaža i Verone, r. Gustak, a najstarija žrtva je vlč. Hinko Kroder, rođen 6. lipnja 1877. u Budenhausenu u Njemačkoj.
Sjećanje na stradale završilo je misom zadušnicom koju je u župnoj crkvi predvodio vlč. Mesarić. U prigodnoj homiliji naglasio je da je svima dužnost sjećati se žrtava i mučenika, za njih moliti i grobove im obilježiti. Misno slavlje završilo je molitvom za ozdravljenje djevojčice Veronike koja je nesretno pala s kora župne crkve i teško se ozlijedila i danas je na liječenju u Zagrebu.
U cijelom programu sjećanja na žrtve i mučenike župe Vratišinec sudjelovao je i zbor župe. Hrvatsku himnu i par prigodnih pjesama uz pratnju na flauti učenice Barbare Turk pjevači su otpjevali kod spomen-obilježja, a u uvodnom dijelu misnog slavlja otpjevali su pjesmu Zastava nas sveta vodi. Sjećanje na mučenike i žrtve završeno je pjesmom Zdravo djevo koju je napisao svećenik, mučenik pater Petar Perica i sam žrtva komunističkih progona koji je po ulasku partizana u Dubrovnik, pred sedamdeset godina, zajedno s više desetaka domoljuba odveden na otočić Daksa i tamo ubijen, 24./25. listopada 1944. godine.
Franjo Talan