Od:
Do:

U župi Klenovnik blagoslov obnovljene postaje Marijinog puta i oltara sv. Volfganga

U župi Klenovnik blagoslov obnovljene postaje Marijinog puta i oltara sv. Volfganga

VUKOVOJ/KLENOVNIK, 30. 10. 2011.

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak predvodio je u nedjelju 30. listopada pobožnost Marijinog puta u Klenovniku te je blagoslovio obnovljenu postaju žalosne krunice “Molitva i krvavi znoj Gospodina našega Isusa Krista“ i oltar sv. Volfganga, naslovnika istoimene gotičke kapele u Vukovoju, u kojoj je na završetku slavio misno slavlje zajedno s brojnim hodočasnicima, koji su ispunili kapelu i prostor cinktora kapele.

Na početku listopadske pobožnosti Marijinog puta sve okupljene podno dvorca Klenovnik, u kojem je danas smještena Bolnica za plućne bolesti, pozdravio je uime organizatora vlč. Nedjeljko Pintarić, zahvalivši biskupu Mrzljaku što od 2008. godine, otkada je započela ta jedinstvena pobožnost, svojom nazočnošću podupire njezino održavanje.

Nakon molitve radosnog otajstva krunice, hodočasnike je kod prve postaje žalosnog otajstva vlč. Pintarić upoznao s poviješću postaja Marijinog puta, koje su zadnji put kao cjelina obnovljene u razdoblju od 1822. do 1825. godine. Slijedom okolnosti pojedine su postaje potpuno nestale ili su neke premještene na druga mjesta. Postaja s prvim žalosnim otajstvom nalazila se na svom mjestu od 1672. godine, kada je postaje dao podići grof Ivan IV. Drašković. Tu su postaju vjernici iz obližnjeg sela i sami prebojali, želeći je tako zaštiti od propadanja, premda bez dopuštenja mjerodavnih tijela. Godine 2008. prigodom proslave 500. obljetnice kapele, započeo je rad na obnovi postaja i revitalizaciji pobožnosti koja je nazvana Marijin put.

O radovima u protekle četiri godine, tijekom kojih su obnovljene četiri postaje iz čijih je ostataka bilo moguće izraditi replike postaje, govorio je suradnik Instituta za povijest umjetnosti iz Zagreba mr. Davorin Stepinac, koji je zajedno s Ivanom Peškan godine 2004. priredio konzervatorsku studiju s idejnim rješenjem obnove i prezentacije 15 kamenih baroknih postaja krunice, što je bio temelj svih daljnjih restauratorsko-konzervatorskih radova.

- Predstoji nam daljnji rad na osmišljavanju preostalih 11 postaja za koje nemamo nikakvih predložaka te ćemo zajedno s teolozima morati odlučiti na koji način pristupiti oblikovanju postaja. Hoće li to biti rad jednog umjetnika ili skupine umjetnika, hoće li prikazi biti u duhu baroknih prikaza ili će se raditi o modernom prikazu, rekao je mr. Stepinac, koji je prije četrdesetak godina prepoznao vrijednost ambijentalnog kompleksa Marijinog puta i kapele sv. Volfganga te započeo s istraživanjima. Tijekom dugih godina samozatajnog rada u klenovničkom kraju, mr. Stepinac ukazao je na značajnu sakralnu umjetničku i kulturnu baštinu toga kraja te je uvelike pridonio spašavanju od propadanja.

Na početku misnoga slavlja u najjužnijoj kapeli sv. Volfganga u Europi, biskup Mrzljak blagoslovio je obnovljeni oltar sv. Volfganga, koji predstavlja rijedak primjerak ranobaroknog oltara visoke kvalitete, kojeg povjesničari umjetnosti uvrštavaju među najvrednije oltare hrvatske sakralne baštine ranoga baroka.

Dao ga je postaviti grof Ivan IV. Drašković 1650. godine, na mjesto staroga gotičkog oltara, ali je oltar ikonografski dovršen tek u 18. stoljeću. Oltarna slika, smještena u ovalnom okviru, prikazuje sv. Volfganga u biskupskom ornatu, s podignutom desnom rukom na blagoslov, dok mu se u naručju lijeve ruke nalaze biskupski štap i knjiga evanđelja. Podno svečeve lijeve ruke prikazana je crkva s tornjem, a ispod desne ispružene ruke leži bolesnik uz kojega kleči muškarac sklopljenih ruku, moleći se sv. Volfgangu za pomoć i Božji zagovor. Obnovljeni su i svi ostali dijelovi oltara te kipovi sv. Volfganga, sv. Augustina, sv. Petra i sv. Pavla.

Obnovu su izveli djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda: Željka Geber, Ivan Bujan i Helena Cavalli, tijekom zadnjih sedam godina, a sredstva je osiguralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Radovi na restauraciji oltara započeli su pod vodstvom voditeljice Danute Misiude, u rujnu 2004. kada je preuzet kip sv. Augustina, a uoči Božića 2005. i kip sv. Volfganga. U srpnju 2007. godine započela je restauracija i ostalih dijelova glavnog oltara. Posljednji dijelovi oltara preuzeti su u rujnu 2008. godine, po završetku proslave 500. obljetnice kapele. Nakon kompletne obnove u restauratorskoj radionici, djelatnici Zavoda vratili su oltar u kapelu i postavili ga u studenom 2010. godine.

Na završetku misnoga slavlja klenovnički župnik vlč. Josip Jagarčec zahvalio je svim sudionicima na požrtvovnosti, a načelnik Općine Izidor Gladović sve je pozvao na vojnički grah u duhu tradicije kako je to već uobičajeno na završetku Marijinoga puta, u organizaciji požrtvovnih dobrotvora i sponzora.

Prije izlaska iz kapele, hodočasnici su pjevajući u procesiji, predvođeni biskupom Mrzljakom, obišli oltar sv. Volfganga - Bolfnika ili Vuka, kako se naziva u klenovničkoj župi Presvetoga Trojstva, preporučujući se tom svecu, da svoj život urese svetošću na koju pozivaju primjeri svih svetih. (np)