Završen XVII. međunarodni simpozij crkvenih pravnika

Završen XVII. međunarodni simpozij crkvenih pravnikaLUDBREG, 12.10.2024.
Međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika, koji se na temu Pravne osobe Katoličke Crkve i vlasništvo dobara odvijao u Ludbregu, zaključen je 12. listopada 2024. godine.

Nakon svečanog otvaranja, prvog dana Simpozija održana su predavanja: Subjektivitet pravnih osoba u rimskoj i kanonskoj pravnoj tradiciji (dr. sc. Tomislav Karlović, Zagreb); Bitni elementi moralnih i pravnih osoba Katoličke Crkve (dr. sc. Sebastijan Valentan, Ljubljana); Vrste crkvenih pravnih osoba. Osvrt na staro i novo kanonsko pravo (lic. iur. can. Ivan Rak, Varaždin); Pretpostavke za djelovanje pravnih osoba Katoličke Crkve (dr. sc. Lucija Boljat, Zagreb; lic. theol. i lic. iur. can. Josip Horvat, Zagreb); Imovinska sposobnost crkvenih pravnih osoba (dr. sc. Ilija Marković, Sarajevo). Izlaganja su otvorila sadržajnu raspravu koja se fokusirala na pitanja glede usklađivanja i pojašnjenja kanonsko-pravnih i hrvatskih civilno-pravnih termina u području pravnih osoba i vremenitih dobara što se pokazalo nužnim za daljnje korake priznavanja i djelovanja pravnih osoba Katoličke Crkve i Republike Hrvatske.

Na kraju prvog dana u petak, 11. listopada misno slavlje u varaždinskoj katedrali predslavio je varaždinski biskup Bože Radoš. Suslavili su riječki nadbiskup i metropolit te duhovni voditelj Hrvatskoga kanonističkog društva Mate Uzinić, novomeški biskup i predsjednik Slovenske biskupske konferencije Andrej Saje, umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak te svećenici, crkveni pravnici. U popodnevnim satima sudionici simpozija razgeldali su sakralne i kulturne znamenitisti Varaždina.

Tijekom drugoga dana Simpozija održana su predavanja: Oduzimanje imovine pravnim osobama Katoličke Crkve na području Biskupske konferencije Jugoslavije u 20. stoljeću (dr. sc. Nada Mikulandra, Šibenik); Povrat crkvene imovine oduzete u vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine: načela i provedba (dr. sc. Danijela Rupčić, Zagreb); Stjecanje vlasništva zastarom, dosjelošću i otuđenjem: suodnos rimskog, kanonskog i suvremenog hrvatskog prava (dr. sc. Henrik-Riko Held, Zagreb); Sudbina imovinskih dobara u slučaju ujedinjenja, diobe i prestanka javnih pravnih osoba (dr. sc. Slavko Zec, Rijeka); Sporazum o utvrđivanju sljedništva pravnih osoba Katoličke Crkve u Republici Hrvatskoj: polazišta, sadržaj i primjena (dr. sc. Ivan Milotić, Zagreb); Postupak izvlaštenja crkvenog dobra javne pravne osobe (dr. sc. Mateja Held, Zagreb); Isprave i evidencije o vlasništvu - preduvjeti za primjenu učinkovitih modela upravljanja vremenitim dobrima (Tomislav Sadrić, mag. iur., Zagreb).

Simpozij je zaključen završnom raspravom u kojoj su otvorena mnogovrsna pitanja vezana uz utvrđivanje vlasništva te postupke otuđenja i eksproprijacije vremenitih dobara različitih pravnih osoba.

Hrvatsko kanonističko društvo
Foto: Branimir Gubić; HKD