Od:
Do:

Završeni višegodišnji radovi na obnovi barokne propovjedaonice iz ludbreške župne crkve Presvetog Trojstva

Završeni višegodišnji radovi na obnovi barokne propovjedaonice iz ludbreške župne crkve Presvetog TrojstvaLUDBREG, 13. 12. 2017.
U Restauratorskom odjelu Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu završeni su višegodišnji cjeloviti konzervatorsko-restauratorski radovi na propovjedaonici iz župne crkve Presvetog Trojstva u Ludbregu.

Propovjedaonica je jedan od najstarijih i najvrjednijih dijelova inventara župne crkve Presvetog Trojstva u Ludbregu te samim time ima svojstvo kulturnog upisanog u Registar zaštićenih spomenika kulture Republike Hrvatske.

Nastala je oko 1750. godine, a smatra se jedno od značajnijih ostvarenja kipara Stjepana Severina iz Križevaca. On je djelovao od 20-tih do 60-tih godina 18. stoljeća na području srednje Podravine od Ludbrega do Virovitice i Čazme, a u tom periodu izradio je velik broj oltara, propovjedaonica i skulptura. Njegov stil karakterizira bogata stvaralačka mašta sa širokom lepezom  njemu svojstvenog i prepoznatljivog tipa svetačkih likova te velike raznolikosti dekorativne ornamentike. Posebno je bio vješt i maštovit u izvedbi reljefa što mu je jedna od značajnih karakteristika opusa.

Ludbreška propovjedaonica je bila vrlo oštećena zbog prirodnog starenja materijala od kojeg je izrađena, a njeno stanje je bilo dodatno narušeno recentno izvedenom nestručnom intervencijom.

Budući da je propovjedaonica jedan od najvrjednijih spomenika kulture, koji je očuvan u ludbreškom kraju, bila je uvrštena u program zaštitnih radova na pokretnim kulturnim dobrima u okviru redovne djelatnosti radionice za drvenu polikromiranu skulpturu Restauratorskog odjela Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu uz podršku nadležnog Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Varaždinu.

Radovi su započeli 2010. godine demontažom i dezinsekcijom te konzervatorsko-restauratorskim istraživanjima tijekom kojih je izrađena opsežna fotografska, pisana i grafička dokumentacija. U istraživanja su bili uključeni stručnjaci iz Prirodoslovnog laboratorija Hrvatskog restauratorskog zavoda koji su obavili identifikaciju i analizu slojeva boja i veziva, sve faze su fotografski dokumentirane,  izrađen je i trodimenzionalni snimak kao sastavni dio grafičke dokumentacije.

Najzahtjevniji dio procesa obnove bili su sami konzervatorsko-restauratorski radovi kojima je propovjedaonici vraćen njen izvorni barokni sjaj.

Oštećenja su bila velika i brojna. Izvorna polikromija na govornici i baldahinu propovjedaonice, izvedena u tehnici slikane imitacije teksture rezanog drveta (fladerunga), specifičnog za Severinov opus, kao i bogata pozlata i posrebrenje s lazurama na kipovima anđela i crkvenih otaca, dekorativnim elementima i reljefima bila je višeslojno prekrivena uljanim i kovnim bojama koje su oksidirale i potamnjele. Na propovjedaonici je bio prisutan i velik broj mehaničkih oštećenja drvenog nosioca što se podjednako odnosilo na dijelove konstrukcije koje je trebalo stolarski učvrstiti, kao i na kipove i ukrasne elemente na kojima je bilo potrebno mjestimično rekonstruirati nedostajuće dijelove rezbarije.

Konzervatorsko-restauratorski radovi su završili u studenom 2017. godine i propovjedaonica je vraćena i montirana na njenu izvornu poziciju u župnoj crkvi. Radove na propovjedaonici je vodila viša restauratorica tehničarka Dana Buljan Cypryn, a sudjelovali su restauratori: Dijana Črepinko, Tomislav Sikinger, Stanko Kirić, Zlatko Kapusta, Dunja Lončar, Paula Bule, Ana Šapina, Sabina Matišić.

Radovi su u cijelosti bili financirani sredstvima Ministarstva kulture RH. Izradu trodimenzionalnog snimka propovjedaonice koji je izradila Vektra d.o.o. iz Varaždina sufinancirali su Grad Ludbreg i RKT župa Presvetog Trojstva.
 
Venija Bobnjarić-Vučković, prof.