Duhovni centar Varaždinske biskupije VeternicaPastoralni centar Varaždinske biskupije LudbregLudbreško svetišteDom sv. AnđeleSamostan sestara Klanjateljica Krvi Kristove, IvanecLiturgija danaLiturgijski listićNedjeljna poruka

Nedjeljna poruka

20.9.2018.
25. nedjelja kroz godinu B
Krist u odgovoru učenicima ponavlja svoju posebnost i njihovu logiku shvaćanja okreće do neshvatljivosti. Posljednjega stavlja na prvo mjesto, slaboga i nevinoga u liku djeteta postavlja u središte svega. Primiti takve ljude znači primiti Krista, prihvatiti Božji plan spasenja. Dijete je za nas danas poziv na pažljivost, nježnost i brižnost, a u Isusovo vrijeme bilo je simbol nezaštićenog i društveno beznačajnog bića.
13.9.2018.
24. nedjelja kroz godinu B
Bog je tražio od učenika, ali to isto traži i od nas danas, da ne odvraćamo pogled s objavljenog Mesije. Svoj pogled trebamo zadržati usmjeren na Kalvariju. Sve ovo vrijeme križ nam postavlja temeljna pitanja. Križ uključuje ljubav prema bližnjima i usmjeren pogled prema potrebnima. Poziva nas na nasljedovanje, na odricanje od vlastitih želja i prohtjeva te na prihvaćanje žrtve.
6.9.2018.
23. nedjelja kroz godinu B
Isus nije želio da ga ljudi slijede kao ozdravitelja ili političkog vođu. Svojim čudesima slušatelje i sljedbenike želio je privesti obraćenju srca što će ih dovesti do spoznaje da je Bog prisutan u Kristovim djelima te se na njemu ostvaruju obećanja starozavjetnih proroka. Otvorimo srce i pamet Kristovim spasiteljskim djelima, uključimo se u njegovo dobrotvorstvo ozdravljajući društvene prilike i probleme današnjice jer tako ćemo omogućiti nastajanje novog neba i nove zemlje u suvremenom svijetu.
31.8.2018.
22. nedjelja kroz godinu B
Svjedoci smo koliko se danas u modernom društvu uspjelo i koliko se još više neprimjerenih normi ponašanja i kretetrija življenja pokušava nametnuti kao nešto normalno i prihvatljivo. Sve te situacije proizlaze iz ljudskog srca, onečišćuju čovjeka i postaju grešne jer nisu u skladu s Božjim zapovijedima. Do svega toga dolazi onda kad svoje postupke i djela ne mjerimo prema objavljenoj Božjoj riječi nego prema vlastitim željama, prohtjevima i požudama. Kako bismo ostali Božji miljenici trebamo čitati i čuvati Božju riječ, vršiti Božje zapovijedi i tako čistiti svoje srce, svoju nutrinu.
23.8.2018.
21. nedjelja kroz godinu B
Isus nas sve poučava da se u duhu trebamo otvoriti razumijevanju njegovih riječi koje donose život. Vjerom u njega zapravo ulazimo u područje duhovnog života gdje susrećemo Boga i ostajemo s njim. Nevjera je suprotno od toga jer živimo u odvojenosti od Boga, od  njegovog duha i života. Vjera je Božji dar čovjeku, a nevjera nije Božje odbacivanje čovjeka, nego je ljudska zatvorenost Božjem daru.
16.8.2018.
20. nedjelja kroz godinu B
Zajedništvom vjernika koji se redovito okupljaju i slave euharistiju ostvaruje se životna povezanost s Kristom koji je istinski Spasitelj jer je svoj život dao za život svijeta. On je pod prilikama kruha i vina danas prisutan u Crkvi te sve njezine članove poziva da se slavljenjem zemaljske žrtve pripremaju za nebesku slavu. Blagovanjem Kristova tijela i krvi već sada postajemo dionici vječnog života. Svjesni da sami ne možemo uspjeti, snagu crpimo u euharistijskom zajedništvu.
12.8.2018.
19. nedjelja kroz godinu B
Isus nam se daruje kao duhovna hrana u Božjoj riječi i kruhu života. Slušanjem Božje riječi i prihvaćanjem Isusovih djela crpimo snagu i milost za svoje djelovanje u zajednici Kristovih vjernika - Crkvi. Znamo da je euharistija predvođena apostolima, a kasnije biskupima i svećenicima, od prvih kršćanskih vremena bila znak prepoznavanja i temelj zajednice vjernika. Stoga se i mi danas trebamo nazivati zajednicom i biti njezini aktivni članovi. Slaveći nedjeljnu euharistiju zajedno s pastirima Crkve izgrađujemo i učvršćujemo našu zajednicu vjernika.
5.8.2018.
18. nedjelja kroz godinu B
Nije dovoljno priznati pred drugima da je Isus postojao te da je propovijedao jednakost i ljubav prema Bogu i bližnjemu. Trebamo vjerovati i u djelo provoditi njegove zapovijedi...Vjera je zapravo stalno traženje Boga iz želje da budemo uvijek u njegovoj blizini, zauvijek s Njim.
29.7.2018.
17. nedjelja kroz godinu B
Sva Božja dobročinstva prema ljudima slave Ga i veličaju, a sva čudesa odgovor su Božji na istinske potrebe ljudi. Važno je shvatiti da se u tom odnosu traži i čovjekova suradnja s Bogom. Čitav je čovjekov život zapravo dar Božji ispunjen njegovim blagoslovom i milošću. Ispunimo život nesebičnom spremnošću pomaganja i sebedarjem za dobro drugih te tako svoju ljudsku nesavršenost obogatimo milošću Božjom težeći k savršenstvu koje ćemo biti dionici u vječnosti kao jedno tijelo i jedan Duh.
19.7.2018.
16. nedjelja kroz godinu_B
Svjedoci smo povijesnih uspjeha naših nogometaša na svjetskom prvenstvu u Rusiji. Kao i oni, sklopimo ruke i recimo Bogu hvala na talentima danim tim mladićima koji su u našem narodu probudili nacionalni ponos i svijet ponovno upozorili da smo neizbrisivo urezani u kartu svijeta. Vatreni su opet zbližili ljude, probudili su veselje u dušama svih nas. Stoga, zajedno s izbornikom Dalićem, zadržimo krunicu u svojim džepovima te izmolimo koju Zdravo Mariju...