Tradicionalni susret i blagovanje biskupa Radoša te županijskih i gradskih vlati s korisnicima caritasove Pučke kuhinjeVARAŽDIN, 24. 12. 2019.
U Caritasovom centru Varaždinske biskupije na Banfici već tradicionalno su badnji ručak podijelili i s korisnicima blagovali varaždinski biskup Bože Radoš, župan Varaždinske županije Radimir Čačić, gradonačelnik grada Varaždina Ivan Čehok sa najbližim suradnicima. Nazočni su bili predsjednik Županijske skupštine Alen Runac, zamjenici gradonačelnika Sandra Malenica i Zlatan Avar, ravnatelj Caritasa Varaždinske biskupije Ante Šola, povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije vlč. Leonardo Šardi te tajnik varaždinskog biskupa vlč. Marko Domiter.

Caritasova Pučka kuhinja za 300 je redovnih korisnika i današnje goste pripremila ručak, ali korisnicima osigurala i pakete u kojima će ponijeti kući hranu za sutrašnji božićni ručak te kolače koje su za korisnike pripremili Udruga „Bedem ljubavi“ te Društvo distrofičara invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Varaždin čije su volonterke i podijelile božićne kolače.

Župan Čačić istaknuo je kontinuiranost aktivnosti Pučke kuhinje Caritasa Varaždinske biskupije te kontinuiranost podrške i suradnje Županije na tom području kao i spremnost Varaždinske županije da podupire i druge buduće projekte Caritasa. Osim toga župan Čačić je spomenuo i potrebu proširenja aktivnosti Pučke kuhinje i Socijalne samoposluge i na druga područja Varaždinske županije u kojima je ovakva vrsta pomoći također potrebna, ali nedostižna zbog udaljenosti grada Varaždina. U takvom projektu važno je ostvariti suradnju Županije, Biskupije te jedinica lokalne samouprave, gradova i općina gdje je takva pomoć potrebna, rekao je župan Čačić, te zaželio svima korisnicima, djelatnicima i volonterima Caritasa sretan i blagoslovljen Božić.

Svoju socijalnu osjetljivost i brigu za sugrađane u potrebi Grad Varaždin iskazuje stalnom i odličnom suradnjom s Caritasom biskupije u čijoj se Pučkoj kuhinji dnevno podijeli više od 300 obroka. Ovdje barem jedan obrok na dan dobiju građani grada Varaždina, ali i potrebiti građani okolnih mjesta – kazao je gradonačelnik Čehok posebno istaknuvši projekt „Pružanjem pomoći ubLažavamo našim sUgrađanima životni statuS-PLUS“ Fonda europske pomoći za najpotrebitije koji je ostvaren suradnjom Agencije Sjever i Caritasa Varaždinske biskupije i za čiji je nastavak već pripremljena dokumentacija. Naposljetku gradonačelnik Čehok je zahvalio svim djelatnicima i volonterima Caritasa na pomoći potrebitima te svim korisnicima zaželio sretne blagdane.

- Dok gledam ove ljude meni se čini da su oni naš put i putokaz do Betlehema da možemo Boga susresti. Jedino ga možemo susresti ako imamo oko za njih, a Bog ima oko na njima i vodi nas preko njih da možemo doći Njemu. Meni je drago da Caritas biskupije Varaždin skrbi za njih i to ne jedan dan nego svaki dan u godini. Ono što je najkonkretnija pomoć i izraz ljubavi jest dati ljudima jesti. S druge strane teško mi je vidjeti da ima toliko ljudi koji su u potrebi. – rekao je mons. Radoš.
Važno je da svatko na svom području napravi sve kako bi ovi ljudi mogli sami sebi priskrbiti osnovne potrebe za život, a kada to nije moguće na nama je da im služimo istaknuo je biskup Radoš zahvalivši ujedno svima koji pomažu u Caritasu, ali i na druge načine sa željom da se nikada ne umore činiti dobro i rasti u ljubavi prema Bogu i bližnjemu.

Anita Treščec