U Varaždinu održana promocija filma “Lica puna nade” vlč. Krunoslava Novaka

U Varaždinu održana promocija filma “Lica puna nade” vlč. Krunoslava NovakaVARAŽDIN, 18. 4. 2018.
Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj organizirala je u srijedu 18. travnja u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije projekciju dokumentarnog filma “Lica puna nade”, redatelja doc. dr. sc. Krunoslava Novaka s Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, rodom iz Selnice iz Varaždinske biskupije.

Interesantan 33-minutni film govori o mogućnostima i poteškoćama školovanja koje prolaze djeca i mladi u afričkom Beninu te posebno predstavlja Dom za djevojčice “Sv. Ivan Pavao II.”

“Poticaj da činimo dobro”

Prije varaždinske promocije filma sve je srdačno pozdravio domaćin, mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup, zahvalivši se svima koji su sudjelovali u realizaciji filma. Biskup Mrzljak je spomenuo katehezu pape Franje kojom se Sveti Otac svake srijede obraća kršćanskom puku.

- Papa Franjo je danas poručio bankarima neka učine da sva djeca na svijetu imaju dostojanstvo i školovanje. Svaki čovjek može nešto učiniti. Djeca u Beninu su siromašna, ali baš zato su radosnija jer se znaju veseliti svakoj sitnici. Tako se nadam da će i večerašnji događaj nas ovdje okupljene poučiti, razveseliti i potaknuti da i mi činimo dobro - poručio je mons. Mrzljak.

Nakon biskupa, okupljenima se obratio vlč. Dominik Vukalović, predstojnik Misijskog ureda Varaždinske biskupije.

- Slika uvijek govori više od riječi. Želim da ovo što ćemo vidjeti provedemo u djelo na svoj način, kako god možemo u našoj biskupiji, u našoj zajednici, kako bi se misijska svijest širila od onih najmanjih. Misijsko poslanje je poslanje Crkve, a to smo svi mi. Na to vas pozivam u ovom uskrsnom vremenu - rekao je vlč. Vukalović.

Plod dobrote

Dom za djevojčice “Sv. Ivan Pavao II.” koji je predstavljen u filmu, osnovao je vlč. Odilon-Gbènoukpo Singbo, svećenik iz Benina. Vlč. Odilon je, inače, bio stipendist Varaždinske biskupije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Nakon završenog studija i svećeničkog ređenja ostao je kao misionar na službi u Hrvatskoj, a danas je sveučilišni kapelan na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Kako sam kaže, u filmu je završio sasvim slučajno. Bog je htio da tako bude, ponizno priznaje.

- Cijela priča ne bi imala smisla da vlč. Kruno nije svojom kamerom zabilježio što je vidio i doživio. Kada sam došao u Hrvatsku bilo mi je sve čudno i nepoznato. Ali osjećam ponos i zahvalnost prema ovoj biskupiji, najprije prema pokojnom biskupu Marku koji je sve započeo, ali isto tako prema sadašnjem biskupu Josipu koji je sve to nastavio. Ovo što ćete vidjeti u filmu ja gledam kao na plod dobrote Varaždinske biskupije. Ima puno toga što nije rečeno u filmu, ali imam potrebu istaknuti da je najveći dio filma ostvaren zahvaljujući dobroti ljudi iz Varaždinske biskupije - kazao je vlč. Odilon.

Među najzaslužnijima što je vlč. Odilon ikada stupio na hrvatsko tlo je vlč. Antun Štefan, svećenik Varaždinske biskupije koji je punih 18 godina bio u misijama u Africi. Danas je u službi nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj.

- Nemati druge nego Isusa. Da nema Isusa, ne bismo se ovdje okupili. Vjera nas nosi cijeli život. A ovo što ćemo vidjeti na filmu, također su ljudi potrebni vjere. Naši misionari koji su otišli tamo propovijedati puno su i od njih naučili. Naučili su da čovjek ne treba imati puno da bi bio sretan. Što više izgubiš - to ćeš više dobiti. Takva je logika Božja - rekao je vlč. Toni Štefan.

“Lica nade, radosti i pogleda prema sutra”

Za prošlogodišnjih ljetnih praznika, vlč. Novak je s nekoliko članova akademske zajednice HKS-a posjetio Biskupiju Porto-Novo u kojoj se nalazi Dom za siromašne djevojčice “Sv. Ivana Pavla II.” O svom iskustvu u Beninu, kao i samom nastanku filma govorio je sam autor.

- Iskustvo susreta koji se dogodio u Beninu htio sam zabilježiti objektivom kamere i fotoaparata. Ono što sam pokušao učiniti snimajući ovaj film je spustiti kameru na razinu očiju i pogleda tih ljudi. Mi vidimo te ljude da su siromašni, ali promatrajući njihov život i način života, uočio sam nešto što smo mi u našem svijetu stavili u drugi plan, a to su lica nade, radosti i pogleda prema sutra. Zato želim da nakon ovog filma i na naša lica osvane jedan trag nade više - poručio je vlč. Krunoslav Novak.

Ulaz na promociju filma bio je besplatan, a posjetitelji su mogli ostaviti dobrovoljni prilog koji će, kao i sredstva od prodanih DVD-a samog filma, biti utrošena za pomoć rada misionara diljem svijeta. Program varaždinske promocije filma “Lica puna nade” vodila je Ines Sosa Meštrović, tajnica Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj, a večer je svojim nastupom uljepšao Dječji zbor Župe svetog Marka evanđelista iz Selnice, rodne župe vlč. Krunoslava Novaka.

Goran Damjanić