NaslovnaDjelatnostiFotogalerijeVideoAudioOdjeciKontakt

Uoči 5. korizmene nedjelje u emisiji "Vjera i nada" gostovala je liječnica Irena Celiščak-Koštarić

Uoči 5. korizmene nedjelje u emisiji "Vjera i nada" gostovala je liječnica  Irena Celiščak-KoštarićVARAŽDIN, 31. 3. 2021.
Korizmeni ciklus emisija „Vjera i nada“ Ureda za pastoral u medijima Varaždinske biskupije s osobnim svjedočanstvima vjernika, nastavljen je u subotu 20. ožujka, uoči 5. korizmene nedjelje, kada je na VTV televiziji emitirana emisija u kojoj je gostovala liječnica obiteljske medicine Irena Celiščak-Koštarić.

Ova rođena Koprivničanka obiteljska je žena i majka petero djece, u svome svakodnevnom, obiteljskom, ali i profesionalnom životu, trudi se naslijedovati Evanđelje.

- Moj vjernički put je netipičan. S 12 godina ušla sam pod okrilje Crkve kada sam u Vazmenoj noći primila sakrament krštenja. To mi je bio prvi susret s Crkvom jer roditelji nisu živjeli kršćansku vjeru. Nakon krizme, obitelj se preselila u Koprivnicu, a zahvaljujući prijateljici završila sam u Župi svetog Nikole. Uključila sam se ubrzo u zajednicu mladih i zbor, a tamo sam upoznala i današnjeg supruga Miroslava – govori gospođa Irena.

Ubrzo nakon toga u Koprivnici se osnivala nova župa, blaženog Alojzija Stepinca, gdje se pridružila na poziv tadašnjeg župnika, nažalost pokojnog, vlč. Krunoslava Pačalata. Tada je započeo njezin intenzivan vjernički život, što osoban, što u paru sa suprugom. Bila je tada vrlo aktivna u crkvi; od Stepinčeve mladeži, animatora, čitača, zboraša, a u toj su župi kao obitelj aktivni ostali i do dan danas. Sada je to, napominje, malo drugačiji vid pastorala, ali njihova djeca nastavljaju biti aktivni u pastoralu mladih, dok su oni kao roditelji više posvećeni pastoralu braka.

Je li u njezinom vjerničkom hodu postojao prijelomni susret sa živim Bogom ili nešto što je obraćenički život učinio još intenzivnijim, poslušajte u idućim minutama.

Izazovi s kojima se susreće u svakodnevnom životu su golemi.

- Biti liječnik je samo po sebi izazovno. Završiti fakultet i potom specijalizaciju je veliki izazov. Ponekad se pitam kako sam uspjela, jer ljudskim snagama to je praktički nemoguće. Liječnik za mene nije zanimanje, nego poziv. Moj dan kao liječnice se nastavlja i nakon radnog vremena. S druge strane, biti supruga i majka brojne obitelji je opet poseban izazov. I ne bih nikako htjela da tu podbacim jer to je moje osnovno poslanje. Želim biti uključena u školu svoje djece, njihove izvannastavne aktivnosti, njihovim nastupima, utakmicama. Nemam recept za to, svaki dan tražim nova rješenja kako se za to poboljšati. Ali imam divni krug ljudi oko sebe u obitelji – naglašava liječnica Celiščak-Koštarić.

Kako je biti liječnikom u vrijeme pandemije te kako gleda na zdravlje i bolest, ova koprivnička liječnica odgovara: - Ljudi kada govore o zdravlju, podrazumijevaju ono fizičko. Ali čovjek nije samo fizičko biće; već duhovno, socijalno i psihičko. I da bi bio zdrav, moraju sve čovjekove komponente štimati. Naravno da nisam protiv toga da treba zapostaviti fizičko zdravlje, dapače, to i zagovaram jer sam liječnica, ali moramo misliti na ono duhovno što ljudi zanemaruju. Vidim svakodnevno kako se ljudi bore s tom stranom fizičkog zdravlja, a na duhovno ne pomišljaju i u tome leži bit njihova problema. Nalazim se u toj poziciji da pacijentima mogu, uz fizičko, skrenuti pozornost i na duhovni aspekt. Zapravo u svakom pacijentu mogu gledati jednog patnika, jednog Krista, kojem mogu toga dana služiti jer Bog me na to pozvao – napominje.

Što kažu kolege na poslu, koje blagoslove donosi vjernički život, kada pronalazi vrijeme za osobnu molitvu, koliko živi sakramentalni život, kako svoju vjeru živi i ispovijeda u Hrvatskoj zajednici bračnih susreta te zašto smatra da se autentično isplati nasljedovati Krista, pogledajte u emisiji „Vjera i nada“.

Sve ostale materijale Ureda za pastoral u medijima možete pogledati na YouTube kanalu Varaždinske biskupije.