Asertivna komunikacija

VARAŽDIN, 14. 1. 2022.
Susret volontera Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije  održan je u subotu 14. siječnja 2023. Godine u Župi svetog Josipa u Varaždinu. Na samom početku, sve okupljene pozdravila je tajnica Povjerenstva gđa Anika Sačić, zahvalivši predavačici teme, gđi. Aniti Treščec, na susretljivosti, suradnji i spremnosti da sudionicima približi važnu temu koja se dotiče ne samo volontiranja već i života općenito.

Teologinja, komunikologinja i voditeljica Ureda za pastoral u medijima Varaždinske biskupije, mr. sc. Anita Treščec, pozdravila je sve okupljene kratko se predstavivši. Sami sudionici su također zamoljeni da se predstave u nekoliko rečenica uz pojašnjenje što im znači komunikacija u životu općenito. Sudionici su istaknuli kako im je često komunikacija problem kod ljudi koji razmišljaju drukčije od njih, koji se zatvaraju u svoj svijet i blokiraju bilo kakav oblik komunikacije. Neki ističu kako često u komunikaciji dolazi do nesporazuma jer ne slušamo kako treba već unaprijed donosimo zaključke te mislimo da znamo što sugovornik želi reći i u kojem će smjeru razgovor teći.
U svom izlaganju gđa Anita je upoznala sudionike s pojmom i kompleksnošću samog komuniciranja. Između ostalog istaknula je: "Komunikacija je način bivovanja. Sama knjiga Postanka (Post 1, 3) započinje rječju: "I reče Bog…", „I bi tako!“. Bog stvara riječju. U Ivanovu proslovu slušamo kako je Riječ od početka, sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa. (usp. Iv 1, 1-5). Riječi su važne, važno je ispravno komunicirati. Čovjek je slika Božja, biće odnosa, kao što je i Bog u svom Trojstvu biće odnosa. Čovjek se kao biće odnosa ostvaruje u komunikaciji.“

Kroz nekoliko poučnih filmova, sudionici su imali prilike uvjeriti se koliko je malo potrebno da dođe do nesporazuma, tzv. "šumova u komunikaciji." Na primjerima iz svakodnevice stekao se uvid u to da je komunikacija vještina koja se uči, nije urođena i riječ je o cjeloživotnom treningu. Nabrojivši stilove komunikacije, predavačica je sudionike podijelila u nekoliko grupa s različitim problemskim situacijama. Zaključak radionica je bio kako bi život bio puno jednostavniji i bolji kad bismo češće koristili asertivan način komunikacije kojim osoba zastupa sebe, ali i poštuje drugog. Asertivnim govorom u tzv. "Ja rečenicama", iskazuju se vlastite potrebe, osjećaje i želje. Ljepše je čuti "Ja rečenicu" koja glasi "Bilo mi je neugodno kad si vikao na ulici", umjesto "Ti rečenice" koja bi u tom slučaju glasila "Ti se ponašaš poput divljaka i samo me sramotiš!"

Nakon korisnog i nadasve bogatog izlaganja gđe Treščec, susret je nastavljen kreativnom radionicom koju je vodila članica Povjerenstva gđa Ivana Peček. Na susretu su osim volontera, sudjelovale i osobe s invaliditetom te članovi Povjerenstva. Sudionici su bili izrazito zadovoljni i oduševljeni cjelokupnim susretom i kvalitetnim izlaganjem te su izrazili želju za skorašnjim susretom sa sličnom tematikom.

Radujući se daljnjoj suradnji s gđom Anitom Treščec, potičemo jedni druge na kvalitetniji i bolji svijet u kojem ćemo se voditi mudrošću dr. Wayna Dyera kojom je i gđa
Anita završila svoje izlaganje: „Kada imate izbor biti u pravu ili biti ljubazni, uvijek budite ljubazni.“

Anika Sačić