Na putu u Emaus

VARAŽDIN, 15. 4. 2021.

Na jubilarnom 25. online katehetskom susretu osoba s invaliditetom i njihovih prijatelja, koji je održan u četvrtak, 15. travnja 2021. godine, 20 sudionika, zajedno s Isusom otputovalo je u Emaus. Voditeljica ovog „putovanja“, odnosno samog susreta bila je gospođa Anika Sačić, članica Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije

Uvodni dio ovih naših susreta zauzima „vremenska prognoza“. Ovog tjedna, između ostaloga, u njoj je spomenuta prva sjednica Povjerenstva zagrebačke crkvene pokrajine za pastoral osoba s invaliditetom, koja je u srijedu, 14. travnja 2021. godine, održana. Također, sudionici su istaknuli brojna druženja s prijateljima, boravak na svježem zraku, čitanje knjiga te razne druge hobe kojima se svakodnevno bave.

Nakon uvodne molitve uslijedila je središnja tema susreta - odlomak Lukina evanđelja (Lk 24, 13-35), koji opisuje put dvojice učenika s Isusom u Emaus. Taj događaj zbio se samo tri dana nakon Isusove smrti. Dvojica Isusovih učenika i dalje su bili pod dojmom tih događaja proteklih dana te nisu mogli povjerovati kad su im njihovi govorili o tome kako je Isusov grob bio prazan. Putem im se pridružio sam uskrsli Krist te mu ispričaju što se dogodilo. Kad je Isus čuo njihov razgovor obratio im se pomalo grubim rječnikom, rekavši im: „O bezumni i srca spora da vjerujete što god su proroci navijestili! Nije li trebalo da Krist sve to pretrpi te uđe u svoju slavu?“ Zatim im još jednom protumači sve što je u Pismima zapisano o njemu. U tom trenutku približili su se svome odredištu, ali kad se Isus, koga još uvijek nisu prepoznali, htio udaljiti u svom smjeru rekli su mu: „Ostani s nama jer zamalo će večer i dan je na izmaku!“ te Isus ostane s njima. Kad su krenuli večerati Isus uzme kruh, razlomi ga i počne im ga davati. U tim trenucima učenicima se otvore oči te se prisjetiše događaja s posljednje večere, i prepoznali su Isusa u lomljenju kruha. Učenici su odmah otišli javiti apostolima što se dogodilo. U sklopu glavne teme poslušali smo i dvije pjesme koje govore o ovome događaju: „Ostani s nama“ te „Oni nisu te prepoznali“

Nakon razmatranja ovog odlomka među sudionicima povela se rasprava o tome zašto učenici nisu prepoznali Isusa? U odgovorima je istaknuto da je to bilo zbog njihove slabe vjere, jer znamo i iz svakodnevnog života da sami često budemo u sličnim situacijama. Također, rečeno je da ga nisu prepoznali jer su bili iznenađeni te pod dojmom događaja iz proteklih dana. No, zapravo glavni razlog zašto učenici nisu prepoznali Isusa krije se u njegovom preobraženju. Zatim je postavljeno pitanje jesmo li kada sami prepoznali Isusa te je li nas kada možda i razočarao u životu? Rečeno je da Isusa najčešće možemo prepoznati kada sudjelujemo na svetoj misi i to upravo u lomljenju kruha, kao i u ljudima koji nas svakodnevno okružuju i pomažu nam, te u molitvi koja je razgovor s njim. Kada je u pitanju razočaranje u Isusa, istaknuto je da nam je svaka situacija u životu dana s nekim razlogom te da trebamo unatoč svemu vjerovati. Međutim, ljudi smo i kao takvi imamo svojih slabosti pa se dogodi da i posumnjamo ponekad u Isusa. Bilo je tu i pitanje čuje li nas Bog te odgovara li nam uvijek? Jednoglasni odgovor sudionika na ovo pitanje glasio je: da, jer On je uvijek uz nas, samo je pitanje trenutka u kojem će biti uslišana naša iskrena i usrdna molitva - jer On ipak najbolje zna kada nam je nešto zaista potrebno.

Susret je zaključen zajedničkom molitvom, kao i najavom idućega, a koji će biti održan u četvrtak 22. travnja, u standardnom terminu od 16 sati.

Krunoslav Šardi