Sveti Juraj

VARAŽDIN, 20. 4. 2023.
Nakon kraće stanke, članovi zajednice „Bartimej“ ponovo su se okupili kako bi ojačali međusobno prijateljstvo i produbili vjersko znanje. U četvrtak, 20. travnja 2023. godine, član zajednice Danijel Kralj, tom je prilikom četrdesetak sudionika upoznao sa životom svetog Jurja, a susretu je nazočilo i desetak ovogodišnjih krizmanika župe sv. Josipa na čijim se prostorima susret redovito održava.

Danijel je slijepa osoba, no to ga ne sprječava u kvalitetnom i aktivnom životu. Uvijek rado sudjeluje na susretima volontera i na susretima same zajednice te doprinosi bogatstvu i ljepoti susreta. Počevši od povijesnih podataka o ovom i ne baš poznatom svecu, Danijel nas je upoznao sa životom svetog Jurja koji je umro u vrlo mladoj dobi od samo 23 godine.

O svetom Jurju postoje brojne legende pa je tako najraširenija ona u kojoj je, prema Giacomu di Varazzeu, u jezeru blizu Silene živio zmaj kojem su za hranu davali ovce, janjad, telad ili koju drugu životinju. Međutim, zmaj se uobrazio pa je tražio da mu žrtvuju mladiće i djevojke. Na koga bi pala kocka, bio bi mu bačen. Tako je jednom bila izvučena i kraljevna koja se zvala Margareta, no dok je išla u smrt, sretne je sveti Juraj i obeća da će je spasiti ako kralj obeća da će se on i svi njegovi stanovnici ostaviti poganstva, da neće štovati poganske bogove, već da će prihvatiti kršćanstvo. Kralj je to spremno obećao i prihvatio. Kad je zmaj izašao iz jezera, sveti se Juraj zaleti prema njemu na konju i kopljem mu probode vrat. Potom ga sveza svilenim konopcem i povede pred kraljev dvor gdje kralj potvrdi svoje obraćenje i zatim sveti Juraj ubije zmaja. Svetac i mučenik sveti Juraj bio je rimski časnik. Rođen je 280. godine, a umro 303. godine. Za vrijeme Dioklecijanova progona u Kapadociji zbog nepriznavanja poganskih bogova osudili su ga na smrt odrubljivanjem glave.

Nakon povijesnih podataka o vremenu i načinu života u trećem stoljeću kad je rođen sveti Juraj, Danijel je zaintrigirao sudionike pitanjem kako oni zamišljaju zmajeve. Odgovori su bili vrlo kreativni. Tako neki zmajeve zamišljaju kao životinju koja baš nije nužno lijepa, ima užarena krila, veliki su, često rigaju vatru i različitih su boja. Danijel je zmaja koji je u doba svetog Jurja činio zlo, usporedio sa različitim „zmajevima“ današnjice kao što su horoskop, razne ovisnosti, zlo i nepravda u svijetu. Između ostalog, napomenuo je kako bi nam danas sveti Juraj sigurno poručio da se ne izlažemo tolikim negativnim vijestima i da život prihvatimo takav kakav on jeste. Uz blagdan sv. Jurja koji se slavi 23. travnja u narodu postoje razni običaji, no većina njih nema direktnu vezu sa samim blagdanom već korijene vuku iz poganstva.

Nakon izlaganja, sudionicima je upućeno nekoliko pitanja u vezi teme. Sudionici su bili priupitani što prema primjeru sv. Jurja koji je bio mučen, za njih same predstavlja mučeništvo u današnje vrijeme. Za neke je to uobičajena svakodnevica u kojoj uvijek vlada borba između dobra i zla, za druge je mučeništvo ljudska nesloga i nerazumijevanje uz naglasak kako je potrebno više sloge, a valja izbjegavati zavist i zlo te primjećivati sitnice koje život čine bogatijim. Na konstataciju kako je mučeništvo i oblik molitve, sudionici su odgovarali na pitanje što misle o molitvi za svoje neprijatelje tj. protivnike. Između ostalog rečeno je da je potrebno puno moliti za takve ljude jer tako može doći do promjene te zločesti ljudi mogu postati bolji. Na upit sudionika što ako se ta osoba ipak ne mijenja već možda postaje gora, rečeno je kako molitva ponajprije treba mijenjati nas same, a vrijeme kad će Gospodin dotaknuti nečiju dušu prepustiti Njemu. Rečeno je i kako je molitva doista pravi mač za snagu oprosta. Kao primjer života koji je sličan svetom Jurju mnogi sudionici su izdvojili svoje prijatelje a svi su se složili kako im je svakako primjer članica „Bartimeja“, gluhoslijepa osoba i njena majka koje se nikad ne žale i uvijek su nasmiješene. Na to je majka gluhoslijepe osobe samo kratko rekla kako ne bi imala snage za svoju kćer i sve što im se događalo da nije išla u crkvu i da se nije molila.

Susret je završio svetom misom koju je predslavio povjerenik Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, vlč. Leonardo Šardi. Sljedeći susret održat će se 27. travnja 2023. u 16 sati, također na prostoru župe svetog Josipa. Dobrodošli su svi ljudi dobre volje koji žele upoznati ljepotu zajedništva ove zajednice, ali i naučiti nešto novo o svojoj vjeri.
Anika Sačić

Snagom svetoga Jurja

Gospodina želim slijediti
i potpuno sam siguran
da ću tako sve nevolje pobijediti.

Gospodine Bože, snage mi daj
da po zagovoru svetoga Jurja
jači budem od svih bolesti
pa da tako živeći nađem put u Raj,
pomozi da u srcu i duši svih nas
bude svladan Zmaj.

Znam da će mi sveti Juraj pomoći
da sva iskušenja prolazim u radosti
i da u svakom trenutku,
u izazovima imam hrabrosti.

Na Kristovom putu tom
uz svetoga Jurja našao sam dom,
i sada hrabro svjedočiti mogu
da svoj sam život predao Bogu.

Neustrašivo nastavljam koračati dalje
putovima svetoga Jurja,
gdje me Gospodin sigurnom rukom šalje.

Želim u snazi toj
imati radostan život svoj,
usmjeravajući obitelj i prijatelje
da na toj stazi pronalaze