Kursiljo za krizmanike - izvaci iz programa
U pripremi programa za krizmanike, polazeći od činjenice da je svaki Tečaj jedinstven i pretpostavlja osobno i cjelovito pristupanje svakom sudioniku radi radosnog uvođenja i podupiranja u življenju vjere i kršćanskog zajedništva, predlažemo i smatramo nužnim slijedeće:
- najprije spremnost župnika da prihvati i podupre Tečaj a zatim dobra informacija o Kursilju njemu i njegovim pastoralnim suradnicima.
- dostatna informacija i poticaj za roditelje krizmanika tzv. pretkursiljo
- nakon što se barem dio roditelja odluči proći Tečaj, informirati cijelu župnu zajednicu i zamoliti, posebno trpeće članove, za podršku u žrtvi i molitvi.
- održati Tečaj za roditelje, s posebnom sviješću da su njihova djeca, a onda i cijela obitelj u pripravi za krizmu - prema najnovijoj pobudnici sv. Oca. (Sakramenat ljubavi) U tu grupu roditelja, ako treba, mogu se uključiti i roditelji prvopričesnika.
- pozvati sve roditelje da potaknu i ohrabre svoju djecu da se prijave za Tečaj za krizmanike
- na školskom i/ili župnom vjeronauku utvrditi koja djeca idu na prvi Tečaj, a koja na slijedeći i dalje ako ne mogu svi odjednom.
- između roditelja i župnih suradnika izabrati odbor za, nazovimo to, logistiku Tečaja (prostor, prehrana, prijevoz i sl.)
- u župnoj zajednici i među roditeljima pronaći molitelje za tzv. molitveni sat kroz vrijeme trajanja Tečaja.
- organizirati jedan ili više susreta s krizmanicima prije odlaska na Tečaj kako bi se već moglo načiniti neke predradnje i tako na Tečaju ostaviti više vremena za bitno, a ujedno time djecu bolje senzibilizirati za ono što ih čeka.
- paralelno raditi i moliti u zajednici suradnika, koji će voditi tečaj, radi što bolje priprave.
- organizirati trodnevni Tečaj za krizmanike, po mogućnosti na nekom mjestu izvan župe tj. dalje od kuće, radi potpunijeg doživljaja.
- već na Tečaju utvrditi mjesto i vrijeme susretanja u župi nakon Tečaja, redovito i po manjim skupinama i sa starijim mentorima, ali po mogućnosti sve skupine u isto vrijeme.
- praćenje toga rada u skupinama i zajedno, molitvom i svakom podrškom sve do krizme sa ciljem što bolje priprave pojedinca i zajednice.
- u međuvremenu raditi s roditeljima, održavati susrete, ako treba i ponovne Tečajeve.
- tada je prava prilika i potreba da djeca i svoje buduće kumove zamole za kumstvo i obavijeste o duhovnoj pripravi, po mogućnosti najbolje kroz jedan Tečaj kao za roditelje. Tu će se voditi računa o tome da je dobna i druga struktura kumova drugačija od roditelja, pa se tako prilagođava i tematika i drugo na Tečaju. U tu skupinu dobro bi došla na obnovu i starija braća i sestre krizmanika.
- također i druge članove obitelji uključiti, npr. djedove i bake pozvati, pa zajedno ili posebno žene a posebno muškarce pozvati i omogućiti im duhovnu obnovu kroz nekoliko dana, barem kroz nekoliko večeri, svakako provodeći ih u razmatranju kroz Isusov, ali i kroz vlastiti cijeli život i omogućiti im, posebno nekima, da se osvježe u vjeri na korijenima svoga krštenja i svojih sakramenata iz djetinjstva ili da ih prime koji to do sada nisu primili.
- nakon svečanosti krizme nastaviti okupljanje i djelatno uključivanje u župnu zajednicu, naročito dati se u službu i pomoć onima koji se za krizmu pripremaju u narednoj generaciji.