Volonteri - nositelji svjetla

VARAŽDIN, 7. 12. 2023.
U četvrtak 7. prosinca 2023. godine, u Pastoralnom centru župe svetog Josipa u Varaždinu održan je redoviti tjedni susret zajednice „Bartimej“. Susret je započet himnom zajednice, a to je pjesma s pokretima pod nazivom „Gradimo prijateljstvo“. Pozdravivši tridesetak sudionika, povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije te župnik župe sv. Josipa vlč. Leonardo Šardi, riječ je predao članu zajednice i volonteru Povjerenstva, Danijelu Kralju.

Nakon kratkog uvoda Danijel je postavio pitanje sudionicima koja bi im bila motivacija da pomognu susjedu kojem gori kuća: da li bi pomogli bezuvjetno, ili bi pomogli zato što očekuju nešto zauzvrat? Sudionici su odgovorili kako bi pomogli bez pitanja i bez da očekuju nešto zauzvrat. Tim pitanjem Danijel je želio sudionicima približiti motive volontera u njihovom služenju, a zatim je sa sudionicima podijelio i vlastite stihove o tome kako je malo potrebno kako bi svijet bio boljim mjestom za život.

Malo svjetla za bolje sutra

Odijelo ne čini čovjeka,
čini ga duša čista
što u ljudima dovijeka
poput zrake sunca blista.

Ne čini čovjeka bogatstvo
i sva blaga ovoga svijeta,
više vrijedi  ljubav, sloga i bratstvo
što kod dobrih ljudi cvjeta.

Nisu vrline da sve imaš,
a zapravo nemirnim morem brodiš,
vrline su da pružaš ono što primaš
i da gladnog dobrote do sunca vodiš.

I kada srcem svijet pogledaš,
shvatiš da ima svjetla oko nas
koje, kad ga prijatelju predaš,
donosi sigurnost, toplinu i spas.

Nakon toga Danijel je progovorio o Međunarodnom danu volontera koji se obilježava 5. prosinca, istaknuvši kako je glavni motiv volontiranja „filantropija“ - što u prijevodu znači motivacija na dobrotvornu akciju. Sudionici su odgovarali na postavljena pitanja te se tako moglo čuti kako onima koji su volonteri, volontiranje znači jedan novi pogled na svijet. Srce se puni zahvalnošću i radošću kad se nekome pomogne bez da se išta očekuje zauzvrat. Naime, ponekad je puno važnije saslušati nekoga nego mu konkretno pomoći možda u materijalnom pogledu. Osobe s invaliditetom ističu kako im neizmjerno puno znači komunikacija s volonterima. Ne samo da se ovdje izgrađuju prava i iskrena prijateljstva već jedni druge doživljavaju kao članove obitelji. Danijel sam ističe kako mu kao osobi s invaliditetom neopisivo puno znače susreti s volonterima. I ne samo to, kao slijepu osobu iznenađuje ga da se netko koga si upoznao prije koji dan, pri odlasku pozdravi zagrljajem. Nije nešto takvo doživio do susreta s volonterima Povjerenstva. Prema njegovom mišljenju u redu je i običan pozdrav, ali nekako sada kad je doživio ovu drukčiju vrstu pozdrava, običan pozdrav ostaje nekako prazan, kao da nešto nedostaje. Ovo iskustvo također govori o jednoj posebnoj razini bliskosti koja se izgrađuje zahvaljujući otvorenosti volontera.

Volonteri su, prema Danijelovim riječima, svuda u svijetu, a napose u zajednici „Bartimej“, nositelji svjetla jer donose posebnu energiju i radost. Toliko mladih ljudi tone u životu, izgleda da imaju slobodu, ali su zapravo zarobljeni, dok volonteri Povjerenstva dođu samo jednom na susret, svjedoče o promjeni koju dožive u sebi i nastoje dolaziti što češće mogu te razvijati zajedništvo. Želja Danijela je da 2024. godina bude još posebnija i bogatija raznim susretima i događanjima, a da bi to sve moglo funkcionirati valja Bogu zahvaliti na volonterima, „anđelima čuvarima“ kako ih je sam nazvao. Izlaganje je završio tvrdnjom kako je ne očekujući puno od ovih susreta i samih volontera, zapravo dobio neočekivano puno.

Nakon izlaganja uslijedio je molitveno duhovni kutak u kojem je Danijel ispričao poučnu priču o Indijancu i njegovom prijatelju koji ga je ugostio u jednoj od svjetskih metropola. Indijancu je bilo važno ostati vjeran svojim korijenima i kulturi, nije se dao smesti bukom grada u kojem se nalazio. Usred svega uspio je čuti cvrčka što mu njegov prijatelj nije mogao vjerovati sve dokle god nisu došli do grma u kojem se doista nalazio cvrčak. Da bi Indijanac pokazao svom prijatelju kako je važno ispravno slušati zatražio ga je novčić koji je bacio na pločnik, na taj zvuk odmah se okrenulo nekoliko prolaznika. Indijanac je na to samo rekao: „Ono što si naučio slušati čut ćeš, ma kava buka bila, gdje god bio.“

Susret je završio svetom misom koju je predslavio vlč. Leonardo Šardi. Idući susret zajednice „Bartimej“ bit će ponovo u četvrtak 14. prosinca 2023. godine od 16 do 19 sati u Pastoralnom centru župe sv. Josipa u Varaždinu. Ukoliko biste željeli čuti ono što hrani dušu, dođite i pridružite se jer u ovoj zajednici znaju čuti ono važno i svjesni su koliko se istine krije u riječima Malog Princa koji je rekao: „Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno, očima je nevidljivo.“

Anika Sačić