Kursiljo u Varaždinskoj biskupiji

Do osnutka Biskupije (1997.), sudionici iz mnogih župa, a prednjačila je župa iz Svetog Martina na Muri, odlazili su na trodnevni tečaj kursilja najviše u kuću Emaus, u Hrvatski Leskovac. U godini osnutka biskupije došao je Kursiljo s projektom župnih tečajeva u Varaždinsku biskupiju. Od osnutka biskupije, Kursiljo je održan 27 puta u 10 župa: Sv. Marije Magdalene Ivanec (3x); Presvetog Trojstva Ludbreg (7x); Sv. Martina biskupa Varaždinske Toplice (2x); Sv. Marka evanđeliste Selnica; Sv. Nikole biskupa Čakovec (2x); Sv. Nikole biskupa Varaždin (4x); Sv. Martina Sveti Martin na Muri (4x); Sv. Vida Vidovec (2x); Sv. Nikole biskupa Koprivnica i Sv. Marije Magdalene Kneginec.

Iz tih tečajeva proizašli su novi suradnici koji su se aktivno uključili u nove tečajeve sa svojim temama i svjedočenjem te su se od 2005. redovno mjesečno okupljali u Varaždinu u župi Sv. Nikole uz vlč. Najmana. Tako nastaje Zajednica suradnika sastavljena od predstavnika onih župa u kojima je održan tečaj. Suradnici na tim susretima mole, međusobno se ohrabruju svjedočenjima, pripremaju slijedeće tečajeve i dogovaraju o različitim aktivnostima i programima.

2006. godina

Blagopokojni biskup mons. Marko Culej u dopisu broj 165/2006 od 19. svibnja 2006. imenovao je ravnateljem i duhovnikom Malog tečaja kršćanstva - Kursilja u Varaždinskoj biskupiji vlč. Stjepana Najmana.

2007. godina

Krajem listopada 2007. u Hrvatsku je stiglo u radnu posjetu 6 članova Europskog tajništva Kursilja, koje je u ovom četverogodišnjem mandatu u Gibraltaru. Goste je 26. 10. 2007. doveo u Varaždin vlč. Andrija Vrane sa suradnicima laicima iz Zagreba. Nakon razgledavanja katedrale, u ordinarijatu ih je primio i pozdravio biskup mons. Josip Mrzljak sa svojim suradnicima. U toj svečanoj prigodi, u nazočnosti preč. mr. Josipa Kopreka, koordinatora pokreta i udruga Varaždinske biskupije i domaćih suradnika Kursilja, biskup je potpisao Statut Kursilja Varaždinske biskupije. Statut je još potpisao ravnatelj Kursilja za Varaždinsku biskupiju vlč. Stjepan Najman i rektor laik Elizabeta Haček. Time je pokret Kursiljo dobio značajno priznanje i potporu za još plodnije djelovanje u našoj biskupiji. Biskup je istaknuo kako će ovo biti poticaj svećenicima da se uključe u Kursiljo i da pošalju vjernike na Kursiljo.

Statut Kursilja Varaždinske biskupije prije potpisivanja detaljno je razmotrio biskup mons. Josip Mrzljak s kancelarom mons. Antunom Perčićem u prigodi posjeta Zajednici suradnika Kursilja dana 12. 06. 2007. Bio je to dragocjeni susret predstavnika biskupijskog Kursilja s novim biskupom i značajno ohrabrenje za daljnju suradnju i apostolat.
Prema usvojenom Statutu, tajnim glasovanjem izabrani su članovi Odbora, i to:
- za rektora Elizabeta Haček, Čakovec, Sv. Nikola b.
- za zamjenika rektora Marija Selak iz Varaždina
- za tajnika Branko Galinec, Ivanec
- za blagajnika Ana Kadović, Varaždin, Sv. Vid
Prvi član Odbora je svećenik vlč. Stjepan Najman, već ranije imenovan ravnateljem i duhovnikom Kursilja.
Odbor se sastaje jednom mjesečno ili po potrebi i radi na svemu što je u danom trenutku potrebno za utvrđivanje i ostvarivanje plana i programa rada Kursilja Varaždinske biskupije, prvenstveno na provedbi kompletnog plana župnog Kursilja za odrasle i mlade u barem nekoliko župa.
Jednom mjesečno sastaje se i Zajednica suradnika i radi na pripremi tečajeva učvršćujući zajedništvo među suradnicima kroz molitvu, svjedočenja i razradu potrebnih tema za međusobno ohrabrenje i za buduće tečajeve.

2023. godina

Sastanak Kursilja Varaždinske biskupije održan je u srijedu 1. ožujka u Župi sv. Nikole u Varaždinu. Prisutan je bio i varaždinski biskup Bože Radoš, koji je tom prilikom potvrdio izmjenu Statuta i imenovao odgovorne osobe u novom Odboru Kursilja.

Nakon blagoslova i uvodne riječi vlč. Stjepana Najmana, mons. Radoš potpisao je novi statut Kursilja, kojeg je odobrila Hrvatska biskupska konferencija. Pritom je naglasio kako je smisao Kursilja da evanđelje povezuje sve kršćane kroz nagovore svećenika i svjedočanstva vjernika laika. Zahvalio je svim dosadašnjim suradnicima Kursilja Varaždinske biskupije i, na mandat od tri godine, imenovao nove članove Odbora:
- vlč. Petar Mlakar − ravnatelj i duhovnik,
- Dražen Krtanjek − rektor,
- Ivana Cahun − tajnica,
- Nikolina Mlakar − rizničarka,
- članovi: Zdravko Kutnjak, Silvija Čavlek, Ana Bunić i Petra Hudoletnjak.

Dosadašnji tajnik Branko Galinec novom vodstvu je uručio svu arhivsku dokumentaciju dosadašnjeg rada i služenja zajednici Kursiljo. Telefonskim putem svim okupljenima obratio se i osnivač Kursiljo zajednice u Hrvatskoj vlč. Andrija Vrane. Čestitao je novom Odboru na imenovanju, zauzetosti i spremnosti svakog suradnika da kršćani u svojoj Crkvi, kroz svjedočanstva laika i njihov rad u Kursilju, dožive živog Isusa. Također je zahvalio biskupu Radošu što je potvrdio novi Odbor na čelu s vlč. Mlakarom.

Rektor Krtanjek ukratko je predstavio sve članove novog Odbora i svima poželio plodonosan rad.
Na kraju se okupljenima obratio i novoimenovani ravnatelj i duhovnik vlč. Mlakar te naglasio kako će se i dalje nastaviti međusobna suradnja svih dosadašnjih  članova Odbora s novim članovima razmjenjujući dugogodišnje iskustvo za dobrobit rada Kursiljo zajednice.