Biskup Mrzljak posjetio pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije

VARAŽDIN, 3. 4. 2015.

Na Veliki petak 3. travnja varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak posjetio je pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije gdje se susreo s djelatnicima i volonterima te je na simboličan način otvorio podjelu blagdanskog obroka korisnicima kuhinje.

Varaždinsku kuhinju, koja dnevno pripremi oko 300 toplih obroka, biskup je posjetio u pratnji predsjednika Biskupijskog Caritasa mons. Ivana Godine i ravnatelja mr. Ante Šole. U posjetu pridružili su se i varaždinski župan Predrag Štromar i gradonačelnik Goran Habuš sa suradnicima budući da Varaždinska županija i Grad Varaždin sufinanciraju rad kuhinje.

Na Veliki petak korisnici su dobili topli obrok koji je osigurala Varaždinska biskupija, dok će na Veliku subotu za Uskrs i Uskrsni ponedjeljak biti podijeljeno oko 900 paketa sa šunkom i drugim namirnicama čiju su nabavu pomogli Rotary klub Varaždin, Bedem ljubavi iz Varaždina i drugi donatori koji već niz godina pomažu aktivnosti Biskupijskog Caritasa. Varaždinski biskup razgledao je rad kuhinje te se susreo s volonterima na čelu s glavnim kuharom Anđelkom Vugrinčićem koji svakodnevno koordinira aktivnosti 20-tak volontera.

Biskup Mrzljak, ujedno i predsjednik Hrvatskog Caritasa, kazao je kako je Caritas važna i specifična pastoralna djelatnost Crkve i Crkva ne može bez Caritasa koji za nju ne predstavlja neku socijalnu ustanovu. Za Crkvu Caritas je ljubav prema čovjeku, osobito onom u potrebi i kojem je potrebno biti blizu. Mi na Veliki petak želimo biti blizu onima koji su u potrebama i zaželjeti im blagdansko raspoloženje, rekao je biskup. Ravnatelj Šola istaknuo je tom prigodom kako je Biskupijski Caritas svakodnevno uz one koji su u potrebi jer iz dana u dan javljaju se novi korisnici čije su sudbine teške i raznovrsne. To su ljudi koji su ostali bez posla, koje je zadesio neki invaliditet, koji su suočeni s dugovima, često su to bračni parovi i cijele obitelji. Svima njima Biskupijski Caritas pomaže prema mogućnostima zahvaljujući nemalom broju dobrih ljudi i donatora, osobito iz župa Varaždinske biskupije. Glavninu troškova djelovanja kuhinje podmiruju Biskupijski i župni Caritasi.

Jasminka Bakoš-Kocijan