Više od pet stotina djece pjevalo i radovalo se u Kristu na 19. Festivalu “Zlatna harfa”ČAKOVEC, 18. 5. 2019.
Više od 550 malenih zboraša pjesmom je i molitvom slavilo Gospodina na tradicionalnom, 19. po redu, Festivalu i susretu dječjih zborova “Zlatna harfa”, u organizaciji Ureda za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije i predstojnika mo Anđelka Igreca.

Domaćin ovogodišnje “Zlatne harfe” u subotu 18.svibnja bila je čakovečka Župa svetog Nikole biskupa predvođena župnikom i gvardijanom samostana fra Željkom Železnjakom i voditeljicom dječjeg zbora Ivom Novak.

Festival, čija je ovogodišnja tema “Dobro činiti”, što je ujedno biskupsko geslo varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka koji ove godine slavi 20 godina svog biskupskog ređenja, započeo je euharistijskim slavljem u župnoj crkvi kojeg je predslavio fra Ivan Crnković, OFM, župni vikar Župe sv. Nikole u zajedništvu s vlč. Josipom Horvatom, umirovljenim svećenikom, i dr. Hrvojem Damišem, župnim vikarom u Župi sv. Jakoba St. ap. u Prelogu. Tijekom misnog slavlja svi su sudionici zajednički pjevali zadane misne pjesme. Nakon toga se publici u obližnjem Katoličkom domu predstavilo sedamnaest dječjih zborova iz raznih župa Varaždinske biskupije.

Na 19. Festivalu “Zlatna harfa” nastupili su redom: Dječji zbor Župe sv. Nikole biskupa iz Čakovca, voditeljica Iva Novak, pjesma “Tko sam ja?” (tekst i glazba Glazbeni sastav “Fides”); Dječji zbor Župe sv. Marije Magdalene iz Štrigove, voditelj Matej Ščavničar, pjesma “Sva djela Gospodnja” (fra Ivan Matić); Dječji zbor “Zvončići” Župe Uznesenja BDM Močile - Koprivnica, voditelj Ivon Fabijanec, pjesma “Hvalite Boga” (Ivon Fabijanec); Dječji zbor “Sveti Benedikt“ Župe sv. Benedikta i Žalosne Gospe Kloštar Podravski, voditeljica s. Viktorija Predragović (Služavka maloga Isusa), pjesma “Što god učiniste“ (usp. Mt 25, 40, fra Ivan Široki); Dječji zbor “Lahori“ Župe Svetog Ilije proroka, voditeljica s. Leopolda Kefelja, pjesma “Čini dobro” (geslo Družbe Kćeri Božje ljubavi, autor glazbe s. Malgorzata Karwat); Dječji zbor “Križići“ Župe Kotoriba, voditeljica Klaudija Vidović, pjesma “Učitelju, gdje stanuješ“ (fra Ivan Matić); Dječji zbor “Isusovi prijatelji“ iz Župe Svih Svetih Podravske Sesvete, voditeljica s. Karmen Hajdinjak, pjesma “Ti si, Kriste, naša radost“ (D. Car); Zbor djece i mladih župe Presvetog Trojstva Nedelišće, voditeljica Iva Novak, pjesma “Volim te“ (Marija Sedej); Dječji zbor “Božji prijatelji“ Župe Uzvišenja Svetog Križa iz Vratišinca, voditeljica Petra Balažin, pjesma “Čini dobro“ (tekst Petra Balažin, glazba Branko Jalšovec); Dječji zbor “Glas nebeski“ Župe Presvetog Trojstva iz Ludbrega, voditeljica s. Kristina Cenkovčan, pjesma “Siromahu sve ću dati“ (Nikša Krpetić); Zbor Runolist Župe sv. Marije Magdalene Kneginec, voditeljica Maja Bobek Ivanjko, pjesma “Blago mirotvorcima“ (tekst M. Pinjuh, glazba: N. Njirić); Dječji zbor “Leopoldove lučice“ Župe sv. Leopolda Koprivnica, voditeljica Ivana Majdančić, pjesma “Djeluj kroz mene“ (Brenton Brown, obrada za Zbor mladih Varaždinske biskupije); Dječji zbor Sveti Lovro iz Cirkovljana, Župa sv. Jakoba iz Preloga, voditelji Jasmina Malek Križanec i Petar Krušelj, pjesma “Pruži ruku svome bratu“ (obr. Matteo Calisi); Dječji zbor Župe sv. Jelene Križarice Šenkovec, voditeljica Martina Pongrac, pjesma “Prava istina“ (VIS Trinity); Dječji zbor “VITUS“ Župe sv. Vida Pitomača, voditeljica s. Emanuela Pečnik (Provincija Presvetog Srca Isusova i Marijina), pjesma “U ime ljubavi“ (Željka Marinović); Dječji zbor “Mihael“ Župe Sračinec, voditeljica Vlatka Ivek, pjesma “Hej, polja“ (sestra Sourire), Dječji zbor “Ribari svetog Jakoba“ Župe Prelog, voditeljica Ljubica Crnčec, pjesma “Naš Bog je velik“ (Chris Tomlin).

Treći dio festivala uobičajeno je bio najkreativniji i to u vidu radionica na kojima su sudionici kroz igru i pjesmu upoznavali župu domaćina, međusobno jedni druge, ali i Sveto pismo. Uz glazbu, druženje, nova prijateljstva i rast u vjeri, svatko od sudionika ovog našeg prepoznatljivog festivala kući je ponio, sasvim sigurno, samo lijepe uspomene.

Goran Damjanić